Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Nezlomní: Příběh o přátelství, které překoná i džungliÚvodník:
Dojemný film inspirovaný skutečnými událostmi vypráví o nečekaném přátelství mezi zkušeným závodníkem a opuštěným psem v drsných podmínkách latinskoamerické džungle.

Prošli džunglí, aby našli nejlepšího přítele


Článek:
V dějinách se staly události tak epické, že patří do světa legend. Někdo se rozhodne vsadit všechno na jednu kartu a ovlivní to zbytek jeho života. Svědci sledují dění s úžasem a zvěsti se začínají šířit. Velkolepé příběhy o králi Artuši a rytířích kulatého stolu platí už po staletí za vzor statečnosti. Ani dnes nedokáže nikdo s jistotou říct, jestli tento středověký panovník skutečně existoval. Pověst o jeho životě si ale uchovává takovou sílu, že dokáže v dychtivém srdci zažehnout jiskru odvahy.

Právě tato legenda inspirovala vrcholového sportovce Mikaela Lindnorda, aby po králi pojmenoval zbídačeného toulavého psa, jehož důstojnost ho hluboce zasáhla. Na rozdíl od proslulého krále tento pes bezpochyby skutečný byl a hrdinně trpěl. A Lindnord o utrpení něco věděl. Nedá se říct, že by byl přímo milovníkem zvířat, nebo alespoň zatím ne. V tu dobu velel týmu elitních sportovců a pomáhal jim zvládnout náročný světový šampionát ve vytrvalostních závodech. Načasování to tedy nebylo právě nejlepší.

Ale legendy jsou o výzvách, ne o tom, co se právě hodí. Vyprávění o shledání Lindnorda a Artuše při adrenalinovém závodě Adventure Racing World  hampionship, a všechno dobré i zlé, co je potkalo, brzy obletělo svět a všechny si získalo. Příběh to byl natolik silný, že inspiroval dva cenami ověnčené dokumenty a nyní i dobrodružnou podívanou pro celou rodinu – film NEZLOMNÍ.


Film Nezlomní, v originále Arthur the King, je inspirován knihou Mikaela Lindnorda "The Dog Who Crossed the Jungle to Find a Home". V hlavní roli se představí Mark Wahlberg jako Mikael, zkušený závodník, který se chystá na svůj poslední závod v Adventure Racingu. Závod v Dominikánské republice slibuje být náročný a Mikael je odhodlán zvítězit. Během trati se ale setká s opuštěným psem, který se k němu a jeho týmu přidá.

Pes, kterého Mikael pojmenuje Artuš, se brzy stane nepostradatelným členem týmu. Jeho věrnost a oddanost Michaelovi i ostatním závodníkům je dojemná a inspirativní. Artuš jim pomáhá překonávat nejtěžší překážky a stává se symbolem naděje a přátelství.

„Michael je natolik posedlý touhou vyhrát svůj poslední závod, že je ochoten tomu obětovat prakticky cokoli a chová se přitom dost sobecky. Vezme část svých vlastních úspor a úspor své ženy, které padnou na startovné. V průběhu závodu nečekaně narazí na toulavého psa, který se k němu na trati připojí. Když se pak pod vlivem okolností musí rozhodnout, jestli obětuje psa, nebo vítězství, konečně ukáže svou lidskou tvář. V tu chvíli ale začíná skutečný závod – závod s časem, protože, aby Artuš přežil, potřebuje ho dostat do bezpečí a zajistit mu lékařskou péči. A příběh nabírá na emocích,“ říká o své postavě Mark Wahlberg.

Film Nezlomní není jen o závodění. Je to především příběh o lidskosti, odvaze a nečekaném přátelství, které dokáže překonat i ty nejnáročnější překážky. Snímek ukazuje, že skutečná vítězství se neskrývají v medailích, ale v nalezení štěstí a smyslu života.

A co na to skutečný Mikael Lindnord, který byl pro roli předlohou? „Jsem rád, že mě hraje Mark Wahlberg,“ usmívá se švédský závodník. „Už před natáčením jsem věděl, že je to jeden z nejlepších herců. A on to v tomto filmu opakovaně potvrzuje,“ dodává.Doporučení:
Film Nezlomní doporučujeme všem, kteří si chtějí užít dojemný a inspirativní příběh o přátelství a lidskosti. Je to film, který vám zvedne náladu a ukáže vám, že i v těch nejtěžších chvílích je naděje. Nenechte si ujít tento inspirativní příběh, který vás zvedne ze židle a dojme až k slzám.


Délka filmu: 107 minut
Žánr: Dobrodružný
Premiéra: 11. dubna 2024
Režie: Simon Cellan Jones
Hrají: Mark Wahlberg, Simu Liu, Juliet Rylance, Nathalie Emmanuel, Ali Suliman, Bear Grylls, Paul Guilfoyle a další

TRAILER ke shlédnutí zde

Ze zákulisí:

Mikael Lindnord se narodil ve Švédsku a už od dětství miloval sport a dobrodružství. V roce 2004 se zúčastnil svého prvního Adventure Racingu a brzy se stal jedním z nejlepších závodníků na světě. V roce 2014 se zúčastnil závodu v Dominikánské republice, kde se setkal s opuštěným psem, kterého pojmenoval Artuš.


Artuš byl kříženec erdelteriéra a v době, kdy se s ním Mikael setkal, byl vyčerpaný a podvyživený. Mikael se ho ujal a Artuš se brzy stal jeho věrným společníkem.

Závod v Dominikánské republice byl extrémně náročný a vedl přes džungli, hory i poušť. Mikael a jeho tým museli překonávat nejrůznější překážky, včetně dehydratace, únavy a zranění.

Artuš se během závodu stal důležitým členem týmu. Pomáhal Michaelovi orientovat se v džungli, hlídal ho v noci a zvedal mu morálku.

Mikael a Artuš závod dokončili na 4. místě, ale pro Mikaela to bylo vítězství. Naučil se, že v životě je důležitější přátelství a laskavost než vítězství.
 
Zdroj: bontonfilm

 
 

05.04.2024 - Monika Škubalová