Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Tajemná ModřenkaÚvodník:
Za každou knihou se skrývá příběh, a za knihou "Knihovnice z Troublesome Creeku" od Kim Michele Richardsonové se ukrývá pohnutý život modré knihovnice, Cussy Mary. Prožijte s ní dojemnou cestu skrz Apalačské hory v Kentucky, kde se střetává s lidskou krutostí i odvahou a touhou po vědění. 
 


Článek:
Kim Michele Richardsonová vytvořila srdcervoucí příběh o Cussy Mary Carterové, která se stává knihovnicí v rámci programu Pojízdných knihoven během velké hospodářské krize v 30. letech 20. století. Cussy Mary trpí vzácnou nemocí krve (methemoglobinémie*), která ji zbarvuje do modra, a stává se terčem nelidského zacházení a předsudků okolní společnosti. Přesto se nevzdává a s láskou a oddaností rozváží knihy do nejodlehlejších oblastí, přinášející osvětu a naději do životů zoufalých lidí.

Román je zasazen do realistického prostředí Apalačských hor v Kentucky, kde autorka detailně vykresluje dobové soužití, strasti a naděje obyvatel této chudé oblasti. Prostřednictvím Cussy Mary nám Richardsonová představuje silnou ženskou postavu, která se nevzdává ani v tváři hrubého osudu a společenského odsouzení. Příběh nejenom oslovuje srdce, ale i mysl, připomínaje nám aktuálnost tématu lidského soucitu a tolerance.
 

Kentucký program Pojízdných knihovnech byl do PPZ začleněn v roce 1935, aby vytvořil pracovní místa pro ženy, napomohl ekonomickému zotavení a posílil gramotnost.Autorčin nenáročný styl psaní se dotýká srdce čtenářů a propojuje historické fakty s dojemným vyprávěním, které nás vtahuje do svého děje a nepouští až do poslední stránky. Richardsonová zde obratně zachycuje obrovské výzvy, kterým čelí Cussy Mary i další postavy, a přitom neopomíjí ani drobné lidské momenty, které dávají příběhu hloubku a autentičnost.
 

Misionáři, vláda, pracovníci sociálních služeb a nejrůznějších náboženských skupin vždy přicházeli do východního Kentucky, aby modernizovaly, reformovali a formovali obyvatelé tamních hor podle přijímaných standardů.


Román "Knihovnice z Troublesome Creeku" není jen knihou o minulosti, ale i zrcadlem současné společnosti, které připomíná, že lidská odlišnost by neměla být důvodem k odsouzení, ale spíše k porozumění a soucitu. Richardsonová nám tímto románem připomíná sílu lidského ducha a důležitost tolerance v dobách zkoušek a tíží.

Román "Knihovnice z Troublesome Creeku" od Kim Michele Richardsonové je strhujícím a emotivním čtením, které vás zavede do odlehlé části Apalačského pohoří v 30. letech 20. století. Hlavní hrdinkou je Cussy Mary Carterová, devatenáctiletá dívka s modrou kůží, která se v rámci vládního programu stává knihovnicí Pojízdných knihoven. Na mule rozváží knihy do chudých a odlehlých oblastí a přináší tak lidem nejen vzdělání a zábavu, ale i únik od drsné reality.

Když Cussy od doktora získala lék na moudrost, uvědomila si, že za bílou barvu kůže musí zaplatit a vedlejší účinky na ně brzy začali být příliš.


Cussy se ale musí vypořádat s předsudky a nenávistí, které k ní lidé kvůli její barvě kůže chovají. Její odvaha a laskavost ji ale nakonec dokáží překonat a získat si srdce těch, kteří ji zpočátku odmítali.

Vstoupit tehdy v Kentucky do zakázaného nebo rasově smíšeného manželství znamenalo trestný čin, který mohl být potrestán vězením, a viděli jsme, jak se toto rasové pnutí pokoušelo zničit vztah Cussy a Jacksona.

Tento román si zamilujete, pokud:
Knihovnice z Troublesome Creeku je knihou, na kterou jen tak nezapomenete. Je to krásný a dojemný příběh o síle lidského ducha a o tom, jak i v těch nejtěžších časech můžeme najít naději a štěstí. Určitě doporučuji všem, kteří si chtějí přečíst něco výjimečného.


Informace o knize: Knihovnice z Troublesome Creeku
Autor: Kim Michele Richardson
Žánr: Literatura světová , Romány, Historické romány
Vydáno: 2022, Jota
Originální název: The Book Woman of Troublesome Creek, 2019

Počet stran: 319
Jazyk vydání: český
Vazba knihy: pevná / vázaná s přebalem
Forma: kniha
ISBN: 978-80-7565-936-1


 
 
* Methemoglobinémie je fyziologická porucha charakterizovaná přítomností abnormálně vysokého množství methemoglobinu v krvi. Methemoglobin, narozdíl od hemoglobinu, na sebe neváže téměř žádný kyslík, takže ho nemůže přenést do tkání. Krev pak není červená jako u normálních pacientů, ale hnědá.


20.04.2024 - Monika Škubalová