Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - DOPORUČUJI tyto zajímavé snímky s autistickým hrdinou



Úvodník: Světoznámý Rain Main, za který dostal Dustin Hoffman zaslouženě Oscara, byl jedním z prvních, který nám - velmi věrně - přiblížil život a myšlení člověka s autismem. Snímek z roku 1988 byl tehdy velice ojedinělý a výjimečný, mnozí z nás o existenci nemoci slyšeli tehdy prvně. Dnes filmů i knih s podobnou tématikou přibývá, doslova se s nimi roztrhl pytel, což má bohužel svůj smutný důvod. I postižených touto poruchou (sociální interakce a komunikace) je významně více, někde se mluví až o 800% nárůstu. Jedním z vysvětlení je fakt, že dříve se o nemoci nevědělo, a tak prostě nebyla diagnositkována. Každopádně je určitě přínosné vědět a dokázat si alespoň zdánlivě představit, co dotyčný prožívá a co je či není schopný chápat. Takže pojďme na to. Které z dalších snímků například stojí za zhlédnutí?

 

Článek: Podle knižní předlohy se odehrává dramatický film HBO líčící život budoucí vědkyně a ochránkyně zvířat Temple Grandinové. S hlavní hrdinkou si projdeme její strastiplnou cestu životem při poznávání a objevování, studování principů fungování světa a mj. také toho, jak sama sebe zklidnit při vlastních záchvatech úzkosti. Inspirativní příběh hledání sama sebe a využití svých schopností ve prospěch světa. Perfektní náhled na to, jak autista vnímá svět, jak je soustředěný na jednu jedinou věc, kterou dokonale a bezmezně chápe a proniká do její hloubky, zatímco mu zcela unikají smysly některých rozhovorů či činů druhých lidí.
  Perfektně ztvárněné rodinné drama, v němž excelovala Veronika Žilková a Štěpán Kozub, kterému prostě jeho autismus kombinovaný s mentální retardací musíte věřit! Dějově jednoduchý, ale psychologicky náročný film natočený podle divadelní hry, tudíž je postavený hlavně na dialozích. Hlavní téma je láska, která může, ale nemusí nutně být obětí, jestliže pečujeme o někoho nesamostatného. Velmi příjemný rodinný doják s hezkými i ošklivými chvílemi. Výtku bych měla jen jedinou, autismus je výlučně vývojová porucha. Co se týká hodnocení na ČSFD, myslím, že si zasloužil víc. V rámci svého žánru je perfektní.


Zdroj foto snímků: NETFLIX
  Netflix nám přináší romantické drama z uměleckého prostředí argentiského muzea, v němž pracující průvodce postižený Aspergerovým syndromem, potkává svou osudovou ženu - mnohem starší Evu. Může se autista opravdu zamilovat? Může díky svému citu překonat svůj obecný odpor k osobnímu kontaktu? Může žena po mnoha negativních zkušenostech s obyčejnými muži přijmout pozornost někoho tak očividně jiného, myslícího a mluvícího úplně jinak než všichni ostatní? Svým způsobem odlehčující pohled na autismus, přestože se ani tento snímek bez menšího osobního dramatu neobejde...
  Postavu Sheldona a jeho potrhlých vědeckých přátel nebudu nijak hlouběji představovat, neboť seriál stále dokola běžící na Nova Fun  již všichni aspoň částečně znají. Sheldon se díky němu minimálně na českých obrazovkách stává legendou.
  Seversky drsný krimi seriál s velmi reálnými kriminálními případy i hlavními postavami, jež rozhodně nejsou dokonalé, se valná část českých diváků také již setkala. Většinu seriál oslovil, někteří si ovšem na očividnou rozdílnost mezi typickými americkými snímky a tímto nezvykli. Všechny rozhodně zaujala hlavní hrdinka všech sérií, Saga Norenová, která má jako typický autista problém se vztahy, empatiemi (v práci se netaktně projevuje vůči pozůstalým) či třeba s pochopením sarkasmů, přesto je to velmi precizní a spolehlivá kriminalistka a my postupně začínáme chápat, že fakt, že emoce neprojevuje, neznamená, že žádné neprožívá. (Zajímavost: herečka Sofia Helinová ztvárňující Ságu tvrdí, že ji role velmi změnila a že se díky ní naučila v emočně vypjatých situacích chovat více racionálně. Zdroj: novinky.cz)


Na závěr jen krátce 2 osobní tipy na beletristické knihy se stejnou tématikou:

14.07.2024 - Renata Šindelářová