Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - DOPORUČUJI poklady světové literatury
Úvodník: Světová klasika je zažitá ze školy jako něco nudného, co už dnes čtou jen literární vědci, a to také z povinnosti. Stará díla jsou plná nesrozumitelných slov, krkolomného jazyka a nezáživného děje, tak proč by po nich někdo vůbec dobrovolně sahal? Možná uvažujete podobně a uznávám, že některé starší kousky vás můžou jazykově potrápit, ale proč kvůli tomu odsuzovat další stovky děl?
Článek: Epos o Gilgamešovi, otřepaná klasika nad klasiky. Každý ten příběh aspoň okrajově zná, ale kdo ho doopravdy četl? Jestli vás aspoň trochu zajímá literatura a její vývoj, doporučuji blíž se seznámit s dílem, které obsahuje spoustu, dnes už zažitých, témat. Je pozoruhodné, že na nesmrtelnost se i dnes nahlíží velmi podobně. To ale není všechno, co tenhle příběh nabízí. Dostane se vám i dávka mezilidských vztahů, humoru a dobových legend. Kdyby někomu nevyhovoval veršovaný jazyk, Vojtěch Zamarovský přeložil dílo do prózy a také do mládeži přístupnější verze.
Utopie od Thomase Mora. Tohle dílo asi nebudete číst opakovaně každý rok, ale stejně si myslím, že je dobré dát mu šanci. Přiblíží vám představu utopické země, samozřejmě na poměry šestnáctého století. Může takový stát vůbec existovat? Thomas More zčásti vážně zčásti vtipem vykresluje, jak by to všechno mohlo dopadnout. Detailně rozebírá každý aspekt lidského a sociálního života.
Život je sen, napsal Pedro Calderón de la Barca. Jak už název napovídá, tohle barokní drama se zabývá otázkou života a snu. Co se děje doopravdy? Co byl jenom sen? Je náš pozemský život pouze sen? Přečtení téhle útlé knížky vám skoro nic nezabere, ale může vás posunout v uvažování o realitě a o tom, jak se chováte, když si myslíte, že vám nehrozí žádné následky. Nechybí ani zajímavý děj o proroctvím odsouzeném princi a ztracené šlechtičně.
Atala aneb Láska indiánské dvojice v pustinách je kniha, kterou napsal François René de Chateaubriand. Zaujmout by mohla především fanoušky indiánských příběhů, protože pojednává právě o jejich vykořisťování. Zachycuje prolínání indiánské a evropské kultury a zda vztah mezi nimi může fungovat. Kniha je psaná poetickým jazykem a nebyl by to pořádný příběh o indiánech, kdyby v něm nebyl kladen důraz i na přírodu.
Frankenstein od Mary Wollstonecraft Shelleyové. Dílo, o kterém také každý už minimálně slyšel a nejspíš nejčtenější kniha z tohohle seznamu. V literatuře představuje jeden z prvních vstupů do nového žánru science fiction neboli sci-fi. Umožní nám sledovat příběh hned ze tří pohledů. Jedním z nich je i samotné Frankensteinovo monstrum. Vyprávění vás přinutí zamyslet se nad dobrem a zlem a stejně tak nad tím, co tvoří podstatu člověka.
Nora, známá i pod názvem Domeček pro panenky, napsal Henrik Ibsen. Druhé drama, tentokrát zabývající se ženskou otázkou a feminismem. Na svou dobu pokrokové až šokující, avšak ne tak úplně přínosné, co se týče vhledu do ženského nitra. Udělejte si vlastní názor na uvěřitelnost dramatického příběhu.
Zdroj obrázku: Karolína Hájková
21.08.2024 - Karolína Hájková