Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Kiwami no gi ten: Přátelé Galerie Havelka II.
Úvodník: Dvanáctá výstava série Vita Bene „Kiwami no gi ten: Přátelé Galerie Havelka II" volně navazuje na výstavu „Proklouznutí: Přátelé Galerie Havelka" z roku 2022. Společně s Jitkou Sochorovou, majitelkou této galerie, představujeme umělce v kontextu širšího propojení skupinových výstav. „Kiwami no gi ten" (výstava dokonalých dovedností) čerpá z japonského pojetí mistrovství. Nová expozice v prostorách kliniky Health+ na Smíchově spojuje citlivou malbu akvarelem Kláry Stodolové a minimalistické objekty a malby Pavla Trnky, čímž vytváří harmonický dialog mezi jejich tvorbou.
Článek: „Název Kiwami no gi ten, což v překladu znamená – výstava dokonalých dovedností, čerpá inspiraci z japonské tradice, kde se estetická dokonalost snoubí s hlubším filozofickým významem. Jde o přístup, který přesahuje čistě vizuální dojem, zdůrazňuje osobní růst a zlepšování dovedností jako cestu k mistrovství. Oba vystavující umělci navíc své schopnosti předávají dále svým žákům, což svědčí o jejich pedagogickém významu," vysvětluje Magdalena Schnitzerová, kurátorka galerijního programu Vita Bene kliniky Health+.
Expozice klade důraz na kontrast dvou výrazných vizuálních stylů. Klára Stodolová pracuje především s akvarelem a její díla jsou charakteristická jemnou prací s volným prostorem, který v jejím podání ožívá a stává se důležitou součástí kompozice. Naproti tomu minimalistická díla Pavla Trnky, která kombinují jasné barevné plochy a světlo, odkazují k jógové praxi a východní medicíně. Oba autoři vynikají dokonalým zvládnutím techniky, které je spojeno s hlubokým filozofickým a emocionálním vyjádřením.
Umělkyně Klára Stodolová je absolventkou Výtvarné školy Václava Hollara a Akademie výtvarných umění v Praze. Věnuje se různým výtvarným technikám, včetně malby, grafiky a práce se sklem. Nejvíce se však prosadila jako odbornice na akvarel, kterému se věnuje již 30 let. Díla Kláry Stodolové jsou pravidelně vystavována na prestižních výstavách, jako je „Grafika roku" či „Art Prague". V současné době připravuje odbornou publikaci s názvem „Akvarel VY-HRA-ZEN", křest proběhne 3. prosince 2024 v Galerii Havelka. V roce 2025 ji čeká velkolepá výstava v galerii GASK.
Pavel Trnka se po studiích na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze věnoval nejen vlastní umělecké tvorbě, ale také pedagogické činnosti. Významně působil v Japonsku, kde učil design skla na prestižním Institute of Glass v Toyamě. Jeho díla jsou ceněna po celém světě, zejména v Asii a USA. V Čechách je známý především svým monumentálním dílem z oceli a skla, které zdobilo pražskou Národní třídu. Momentálně se věnuje pozitivně laděným geometrickým malbám.
V současnosti probíhají v prostorách Health+ další dvě výstavy, které potrvají přibližně do začátku roku 2025. Umělkyně Šárka Brtnová má své obrazy pod souhrnným názvem „Balanc" vystavené na poliklinice Vysočany. V BB Centru Brumlovka probíhá taktéž výstava Pavly Soukupové s názvem „Mezi nebem a mořem".
„Všechna umělecká díla v budovách kliniky Health+ si mohou zájemci přijít prohlédnout ve standardní otevírací době poliklinik. Stačí se předem telefonicky ohlásit na recepci konkrétní budovy, nebo se předem domluvit na komentované prohlídce se mnou," doplňuje Magdalena Schnitzerová.
V úvodu: Skleněný artefakt Pavla Trnky - Barevná rozpoložení
Dole: Akvarelová malba Kláry Stodolové - Magnolie I.
22.10.2024 - Michaela Wilhelmová