Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Identita – nejnavštěvovanější výstava v Museu Kampa
Úvodník: Identita – nejnavštěvovanější výstava v Museu Kampa
Příběh českého grafického designu je s 34 000 lidmi jednoznačně nejúspěšnější výstavou loňského roku v Museu Kampa. Dosáhla dokonce v rámci svého oboru rekordní návštěvnost vůbec. Nyní bude v komorní verzi putovat po Českých centrech.
Článek: Jedinečná výstava, která představuje v celé šíři obor grafického designu, kterým se Češi mohou právem pyšnit už sto let, skončila 2. února. Ovšem nyní se chystá na cestu do Českých center. První zastávkou je Londýn, kde bude výstava otevřena pro veřejnost od 28. února do 30. června. Konkrétně v galeriích Vitrínka a Bouda. Následně se v tomto roce ukáží na Taiwanu a posléze v Japonsku a Hongkongu.
Premiéru 27. února v londýnském Design Museum zažije také snímek Identita: Film o českém grafickém designu s charismatickým českým Američanem Nicholasem Lowrym v roli vášnivého sběratele.
„I když je Museum Kampa primárně muzeem umění, rádi věnujeme pozornost i hraničním oborům, jako je architektura, móda nebo právě grafický design. Je zřejmé, že jde o obory a témata, která veřejnost zajímají. Identita byla výjimečná šíří svého záběru i množstvím zapůjčitelů a spolupracujících institucí,“ říká šéfkurátor Musea Kampa Jan Skřivánek.
Vztah ke grafickému designu má Museum Kampa i skrze svou zakladatelku muzea Medu Mládkovou. Ta již v 50. letech měla knižní nakladatelství, přičemž grafickou podobu jejích knih později všemi známý Miroslav Šašek.
„Že téma vyvolá zájem veřejnosti, tím jsme si byli poměrně jisti, s tím jsme výstavu připravovali. Ale že návštěvníků přijde tolik, to jsem nečekal. Byl bych rád, kdyby se tato pozornost upřená na grafický design projevila větším zájmem o kvalitu veřejného prostoru,“ říká jeden z kurátorů výstavy a spoluautor projektu Identita Filip Blažek.
Michal Gregorini, spoluautor projektu Identita dodává: „Ti, kdo pražskou výstavu nestihli, nemusí zoufat. Mohou se v brzké době těšit na dokumentární záznam z komentované prohlídky, který právě zpracováváme. Výstava Identita tak bude žít dál.“
Projekt Identita – příběh českého grafického designu zahrnující stejnojmenný televizní cyklus, knihu, film a výstavu, je momentálně nominován v kategorii grafický designér na Výroční ceny Akademie designu České republiky Czech Grand Design.
Londýnská expozice českého grafického designu bude slavnostně zahájena 28. února v 18.30 v Českém centru i pro veřejnost.
„Výstava Identita ukazuje kořeny současné výjimečné úrovně českého grafického designu. Málokde ve světě najdeme tak krásnou knižní kulturu, tak pěkný obalový design. A žádnému jinému státu nezkusil navrhnout vlajku František Kupka. Jsme hrdí, že tenhle přínos české kreativity pro náš každodenní život můžeme díky Českým centrům představit světu,“ říká generální ředitelka Českých center Jitka Pánek Jurková.

Zpracováno podle tiskové zprávy.
11.02.2025 - Viktorie Švestková