Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Obřízka – rituál, nutnost nebo zrůdnost? 2. částÚvodník: Zdravotní důvody mohou být podnětem k provedení obřízky.

Článek:

Předchozí díl seriálu: (klikni)

Zdravotní aspekty

Obřízka pomáhá při fimóze - vrozené vadě, při které nelze předkožku vinou jejího zúžení v přední části, bezproblémově přetáhnout přes žalud. Někteří chlapci mají předkožku tak úzkou, že se při močení nafoukne jako balón. To vede k těžkému onemocnění močového měchýře a ledvin a mnohdy končí i smrtí.

Obřízka zabraňuje parafimóze - onemocnění, při kterém sice jde (většinou s potížemi) předkožka přetáhnout přes žalud, ale ta zůstane za lemem žaludu a zaškrtí jej. Pokud se předkožka rychle nevrátí zpět, žalud začne otékat. Musí se urychleně vyhledat lékařská pomoc, jinak může dojít vlivem zaškrcení a neprokrvení i k jeho odumření. Při parafimóze je obřízka v každém případě nutná, aby se zabránilo opakování této bolestivé a nebezpečné komplikaci.

Obřízka chrání před infekčním onemocněním předkožky a žaludu způsobených bakteriemi a plísněmi, které se v teplém a vlhkém prostředí pod předkožkou masivně množí a přitom rozkládají smegma a zbytky moči. Alergicky zčervenalá místa pak kolonizují bakterie. Je zřejmé, že chybí-li předkožka, nemůže se zanítit.

Obřízka koriguje zkrácenou uzdičku - většinou vrozenou vadu, při které se uzdička (kožní spojení mezi předkožkou a žaludem na spodní straně penisu) vytvořila tak krátká, že se při přetažení předkožky bolestivě napne a neumožní hladké a úplné přetažení zpět. Při neopatrném sexu se uzdička bolestivě natrhne a silně krvácí. Způsobuje i nechuť k sexu, který se stává bolestivým.

Lepší a bezpečnější sex?
Kromě toho tím, že nestojí v cestě žádná předkožka za žaludem a jeho lem více vystupuje, při pohlavním aktu je vystaven dokonalejšímu dráždění. Také ženy při pohybech penisu vnímají tuto výraznější nerovnost na jeho povrchu lepším sexuálním prožitkem. Pocit rozkoše je tedy jednak podstatně intenzívnější, na druhou stranu však lépe kontrolovatelný

Obřízka zlepšuje hygienu a zdraví. Vědecké studie vypovídají o tom, že obřezaní chlapci trpí desetkrát méně infekcemi močových cest než neobřezaní. Kromě toho se obřezaní nenakazí tak lehce virem AIDS a jinými pohlavně přenosnými chorobami. V tomto případě nejlépe pomůže pravidelné používání kondomu. Již dlouhou dobu se předpokládá, že nejen rakovině penisu, ale i rakovině ženského genitálu lze úspěšně předcházet mužskou obřízkou a stálým partnerem.
I při pravidelném častém omývání žaludu se pod předkožkou neobřezaných mužů vytváří a hromadí nebezpečné smegma se zbytky moči. Není běžné omývat žalud pod předkožkou po každém močení. Naopak příliš časté mytí, hlavně za použití mýdla nebo sprchového gelu, může způsobovat v předkožkovém vaku podráždění nebo alergie.

Mnoho žen a mužů vnímá vzhled obřezaného penisu s neustále obnaženým žaludem estetičtěji a atraktivněji. Také lepší hygiena a čistota působí na ženy přitažlivěji, zejména jedná-li se o orální nebo spontánní sex. S vědomím pozitivních aspektů obřízky se zvýší většině obřezaných mužů také sebevědomí a zlepší vztah k jejich tělu. Ten, kdo se pozitivně vidí, působí atraktivně i na ostatní lidi.

Další díl seriálu: (klikni)08.06.2005 - Jindřiška Kodíčková