Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Ať už mi neteče z nosu!



Úvodník: Tak, alergici, jsme uprostřed naší „oblíbené“ sezóny. Moc dobře to známe: kýchání, slzící a svědící oči, ucpaný nos stěžující spánek a způsobující nepříjemné huhňání.

Článek: Ať už ale máme problémy jakékoliv, stále se najde spousta těch, kteří nám budou tvrdit, že si vymýšlíme. Stává se to i u jiných nemocí, zdraví lidé si o těch postižených často myslí, že si své nemoci vsugerovávají, považují je za slabochy. Proč by si ale malé tříleté dítě vsugerovávalo rýmu?
Snad jediné, v čem s těmito zdravými intelektuály mohu souhlasit, že člověku vždy pomůže vlastní vůle. Neznamená to, že by se někdo nechtěl vyléčit. Ale spíš že bychom měli neustále věřit tomu, že léčba pomůže. A měli bychom v této víře setrvat, i když to nepomáhá.
Samotná víra však nestačí. A kromě léků potlačujících příznaky, kromě preventivních vakcín musíme také posilovat imunitní systém. Jak? Především zdravou výživou, což určitě neslyšíte poprvé, přesto se tím málokdo opravdu řídí. Neustále podceňujeme všechna ta doporučení ohledně otužování, sportování, doplňování vitamínů atd. atd. Správná životospráva je přitom nejpřirozenější cestou k předcházení a podpoře léčby spousty nemocí.
Alergici by měli především dbát na doplňování vitaminů B a C a flavonoidů obsažených v celozrnných obilninách a sytě barevném ovoci a zelenině. Obranyschopnost imunitního systému mohou zvýšit pitím čaje z ženšenu či echinacey. Doporučuje se také alespoň 3 měsíce před nástupem senné rýmy denně 1 lžička medu z oblasti, v níž bydlíte.
To už letos nestihneme - a jak zmírníme příznaky? Během dne často omýváme obličej (od pylu) a ruce, nosíme sluneční brýle, doma zbytečně nevětráme a prach utíráme vlhkou utěrkou. Na zklidnění inhalujeme vývar z heřmánku nebo řebříčku.
Výtok z nosu zmírníme pitím (2 šálky denně) kopřivového, bezového nebo hřebíčkového čaje, či jejich kombinací. Zduření nosní sliznice zmírníme česnekovými tabletami nebo přidáním česneku do jídla.



03.07.2005 - Renata Šindelářová