Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Na mě se můžeš spolehnout!
Úvodník: Všimla jsem si, že reportéři v televizi i v novinách často používají spojení „ostře sledovaný“. Takže často se řeší „ostře sledovaný případ“, stejně jako po naší zemi běhají „ostře sledovaní zločinci.“
Článek: A tak mne napadlo, že se toto spojení určitě používá až do dob Ostře sledovaných vlaků. Bohumil Hrabal se stejně jako Jiří Menzel mohou tedy pyšnit tím největším úspěchem. Ostře sledované vlaky zůstávají stále v podvědomí nás všech. Přitom každý autor, režisér či herec si jistě přeje, aby jím použité formulace zevšeobecněly, aby jeho dílo ve čtenářích či divácích žilo napořád.
Největší úspěch zřejmě z tohoto pohledu zaznamenaly svěrákovské filmy, a to včetně cimrmanovských. Často se z filmu prosadí třeba jen jedna věta, jako např. spojení „Na MĚ se můžeš spolehnout!“ z Jak vytrhnout velrybě stoličku. Na rozdíl od replik tohoto druhu se však fenomén Ostře sledovaných vlaků zdá méně nápadný, vstupuje nám do podvědomí pozvolna, netečně.
Jen mne mrzí, že nemohu do budoucnosti sledovat, jak dlouho současné repliky přetrvají. Zdědí je i další generace? A které? Stane se potom se např. z „ostře sledovaného“ fenoménu fráze, jejíž smysl bude znát jen pár moudrých starců?
Vždyť často i dnes používáme slova či spojení, jejichž původ neumíme vysvětlit. Např. „Nevěřící Tomáš (Bible), Heuréka! = Našel jsem! (Archimédes), Kostky jsou vrženy (Julius Caesar), Přišel jsem, viděl jsem, zvítězil jsem (Julius Caesar).
Z dalekých dějin lidstva šíříme vtipné a zajímavé postřehy, hluboké i krásné myšlenky formou lidové slovesnosti. A dnes vlastně díky nim nevědomky dotváříme „budoucím dějinám“ obraz současnosti.
13.07.2005 - Renata Šindelářová