Uprostřed hlubokého lesa v Rumunsku narazí tým vědců na ruiny opatství z 13. století. Po bližším průzkumu zjistí překvapivou věc – opatství stojí na vchodu do obrovského systému podzemních chodeb. Místní biologové věří, že v jeskyni by mohl existovat dosud neobjevený ekosystém, proto najmou skupinu amerických jeskynních potápěčů, aby jim pomohli její hlubiny prozkoumat.
Jack (Cole Hauser) a jeho bratr Tyler (Eddie Cibrian) jsou profesionálními průzkumníky, kteří vedou tým nejlepších světových jeskynních potápěčů a neustále vyhledávají nová a nová dobrodružství. Do Rumunska dorazí s nejmodernější výbavou včetně nové kyslíkové bomby, díky jejíž velké kapacitě může zůstat potápěč pod vodou až 24 hodin. Elitní skupina, k níž patří také Charlie (Piper Perabo) a Buchanan (Morris Chestnut), ihned začne s průzkumem. To, co najdou uvnitř jeskyně, však není pouze nový ekosystém, ale úplně nový živočišný druh…
Příběh filmu Jeskyně může působit jako výplod tvůrčí fantazie, avšak v hlubokých jeskyních – zejména na území Rumunska – byly skutečně objeveny nové mikroekosystémy. Jedním z nejznámějších objevů tohoto druhu se odehrál v jeskyních Movila. Uznávaný speleolog a editor rumunské edice časopisu National Geographic Dr. Christi Lascu, který se na Jeskyni podílel jako technický poradce, byl u tohoto objevu přítomen: „Případ z jeskyní Movila se příběhu Jeskyně skutečně docela podobá. Ke konci 80. let minulého století chtěla zdejší vláda postavit obrovskou elektrárnu u Černého moře. Mým úkolem bylo prověřit, zda půda unese tak těžkou stavbu. A v jedné z těch jeskyní jsme našli sírovou termální vodu plnou zvláštních bezobratlých zvířat.“
„Mohlo v ní být pár stovek nových živočichů, přičemž 35 z nich vědci označili za úplně nové druhy,“ pokračuje Lascu. „Tito živočichové se vyskytovali pouze v této jeskyni. Svým způsobem to jsou žijící fosílie, protože přežily miliony let. Během doby ledové se změnili v jakési podzemní uprchlíky, kterým pomohly k přežití termální prameny. Jeden z mých vážených kolegů napsal o jeskyni doktorandskou práci. Konstatoval, že kdyby planetu postihla nukleární válka a všichni živočichové na povrchu by vyhynuli, ekosystém v jeskyních Movila by přežil, protože nepotřebuje sluneční energii ani potravu ze zemského povrchu.“
Tento objev byl velmi významný, protože se jednalo o první podzemní ekosystém založený na chemosyntéze. Mezi nové živočichy patřila i stonožka v délce 10 cm, která dokázala zaútočit jedovatým kousnutím. V Jugoslávii byli nalezeni dokonce 20 cm dlouzí obojživelníci. Velikosti monstra z filmu Jeskyně sice nedosáhli ani zdaleka, ale kdo ví – velikost tvorů, kteří mohou v podzemí žít, není teoreticky nijak omezena.
Roli vůdce skupiny jeskynních potápěčů obsadil Cole Hauser. „Potřebovali jsme herce, ze kterého by vyzařovala jeho vůdčí osobnost,“ říká Lucchesi. „Jack je vedoucím skupiny a průzkumné mise, byla to ta nejtěžší role. A Cole Hauser měl všechno to, co jsme pro roli Jacka potřebovali – je skvělý herec, je fyzicky zdatný a v okamžiku, kdy vstoupí do místnosti, je ihned cítit jeho dominantní úloha.“
Scénář: Michael Steinberg a Tegan West
Hudba: Johnny Klimek, Reinhold Heil
Zdroj: www.falcon.cz