Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Coach CarterÚvodník: Režie: Thomas Carter
Žánr: Drama
Hrají: Samuel L. Jackson, Rob Brown, Robert Ri, Rick Gonzales, Nana Gbewonyo….
Vyšlo na DVD

Článek: Snímek vypráví o skutečných událostech ze života basketbalového trenéra Kena Cartera. Představitel hlavní role Samuel L. Jackson, hned od počátku rozehrává profesionální herecký koncert. Profesionalitu od prvního vstupu do středoškolské tělocvičny požaduje i nový trenér Ken Carter. Zjišťuje, že tým tvoří parta rozdováděných výrostků, kteří si přišli „začutat“. Samozřejmě hned v úvodu dochází k vyostření situace a část hráčů odchází.

Základem veškerého dalšího dění se stává hráčská smlouva, v ní je napsáno něco neuvěřitelného jak pro hráče, rodiče, tak i pro ředitelku školy. Trenér ve smlouvě požaduje od svých hráčů stanovený studijní průměr a dokonce, aby chodili na zápasy v kravatě. Záležitost probírá i s rodiči. Zjišťuje jejich nezájem o studijní prospěch svých potomků. Nežádají pro své děti nic víc než možnost zahrát si basketbal, poněvadž oni se také na žádnou školu nedostali. Přesto je trenér dokáže přesvědčit a rodiče i hráči podepisují. Začíná tvrdý trénink.


Režisér si však nevšímá jen drilu v tělocvičně a hráčských problémů. Zavede nás i do soukromí jednotlivých hráčů a trenéra. Školu navštěvují děti z dolní části společenského žebříčku, proto se zde také řeší specifické problémy. Dokonce ani ředitelka školy nepodporuje snahu trenéra Cartera o zlepšení studijních výsledků. Všem chybí víra v možnost úspěchu. Carter se svou snahou zůstává sám.

Ale hráči vyhrávají. Vyhrávají zápas za zápasem a stávají se obávanými soupeři. Čeká je důležité utkání a trenér konečně dostává studijní výsledky a záznamy o docházce. Zamyká tělocvičnu, ruší utkání a s hráči se setkává ve školní knihovně. S trenérem přichází učitelé ochotní pomoci s doučováním. Situace se vyhrotí na ostří nože, nikdo nechce ustoupit. Hráčům – studentům však konečně dochází, o co jejich trenérovi jde. O jejich budoucnost! To však uniká rodičům i školnímu výboru jenž nakonec po hlasování ruší podmínku o studijním prospěchu. Proto se Carter rozhodne odejít. Řetěz na tělocvičně je odstraněn, nikdo však netrénuje. Dokud nepřijdou studenti se splněnými studijními výsledky…


Film není určen pouze pro diváky vyžívající se v příbězích ze sportovního prostředí. Má v sobě také silný sociálně dramatický náboj, jenž uspokojí i náročného diváka.


zdroj fotografie: cine.publispain.com/


14.10.2005 - Radek Dolanský