Na pomoc jsem si přizvala Karolínu Šimkovou, jež sbírá barbíny, šije na ně a dokonce je schopná restaurovat panence vlasy i obličej, a to vše v domácích podmínkách a s pomůckami dostupnými v běžných obchodech.
Karolíno, kde všude lze sehnat použitou panenku typu Barbie a v jakých cenových relacích?
Sehnat je lze ve všech second-handech a bazarech, které přijímají i hračky. Sympatické jsou takzvané "dětské burzy" a komisní prodeje, kam maminky odnáší věci, které jejich dítě už nemůže nosit, hračky se kterými si už nehraje, ale které by ještě jinde mohly udělat velkou radost.
Cenově se pohybují mezi dvacetikorunou za nahou panenku ponechanou tak, jak ji původní majitel přinesl, až po zhruba dvě stě korun za panenky, které šikovné majitelky bazarů umyjí, učešou a oblečou.
Bazarové panenky bývají často poškozené, pomalované se zacuchanými vlasy. Má mě to odradit od nákupu, nebo existuje „první pomoc“, tedy způsoby, kterými mohu panenku dostat do přijatelnější podoby?
První pomoc jednoznačně existuje, sama jsem se dokonce několikrát přímo zaměřila na velmi zubožené panenky, které u mě snad nalezly lepší domov.
Konkrétně čím tedy třeba odstraním z panenky malbu fixem, či propiskou?
První cesta každé panenky koupené "z druhé ruky" by měla mířit pod teplou vodu. V drtivě většině případů pomůže mýdlo a kartáček, umýt se mohou i vlasy, na ty je nejlepší použít aviváž. Pokud je panenka pokreslená lihovým fixem, postačí pleťová voda, voda po holení nebo nějaký jiný koncentrovaný alkohol. Jedná-li se ovšem o nějakou tvrdošíjnou barvu, musí přijít ke slovu ředidlo.
Nepoškodí to ale panence obličej? Lze jej nějak dokreslit, třeba rty, nebo oči? Pokud ano, můžete popsat přesný postup včetně pomůcek, jež budu k tomu potřebovat?
Mýdlo a kartáček panence může jedině prospět. Ani pleťová voda či voda po holení panence nijak neublíží. Ředidlo už ovšem odstraňuje i nakreslená ústa a oči. Dokreslit je můžeme lihovým fixem nebo propiskou. Lihový fix osobně nedoporučuji, protože i ty nejtenčí jsou velmi silné.
Tenkou černou propiskou doplním oční linky a obočí, to ovšem jen velmi tence. Modrou nebo zelenou můžeme zvýraznit vlastní oči popřípadě lehce naznačit oční stíny, červenou potom rty. Dnes se dělá celá škála barev propisovacích tužek, takže lze snadnou experimentovat s barvami očí, stínů i rtů.
Ozdobou správné panenky jsou vlasy. Bohužel někdy místo vlasů na hlavičce trčí chuchvalec žluté koudele, nebo už dotyčná vypadá spíše jako skinhead. Existuje i v tomto případě nějaké přijatelné řešení?
Řešení existuje, i když vyžaduje pořádný kus trpělivosti. Silonové lze nahradit vlnou, velmi krásné je použít alespoň dvě barvy, udělat panence melír, to už je ale na fantazii každého tvůrce. Nejprve je nutné úplně odstranit původní vlasy, dírky, které po nich zbudou, nám nejen mnohonásobně ulehčí vlastní vpichování, ale také ukazují, kudy vedly nejdůležitější prameny. Vlnu nastříhám na stejně dlouhé kousky, nejsnadnější je asi namotat ji na kuchyňské prkénko. Nejobtížnější je sundat panence hlavičku. U některých to jde, ovšem u pravých Barbie ne, tam se musí hlavička sundat z plastového kloubu, obvykle pomohou nůžky nebo šroubovák. Ovšem pozor, kloub se nesmí zlomit, jinak už hlavičku nenasadíte zpátky a budete ji muset přilepit napevno. I takových panenek mám velmi mnoho, jejich původní malé majitelky jim hlavičky ulámaly. Jakmile máme hlavičku sundanou, můžeme začít vpichovat vlasy. Doporučuji vlnu navlékat dvojitě, jedním vpichem tak vytvoříte dva vlasy, což usnadňuje práci a zhušťuje výslednou panenčinu "hřívu". Propíchnout gumovou hlavičku je ovšem velmi těžké, jehla musí být dost silná, aby s neohýbala. K ruce si beru
kuchyňské prkénko, kterým jehlu protlačuji silnou gumou. Panenka musí mít alespoň jednu řadu vlasů kolem celé hlavičky, to je základ, pak se neobjeví prázdná místa, ani když jí učešete culík. Je možné vytvářet i různé pěšinky, samozřejmě čím víc vlasů, tím líp. Dobrý dojem dělá také ofina. To potom vlasy nad čelem připevním v několika řadách a až úplně nakonec je navlhčím, první řadu sčešu do čela a sestříhám na ofinu.
Když už panenka září znovuzískanou krásou, nemůže zůstat pochopitelně nahá. Hadříků a všelijakých zbytků látek najde doma asi každý, proto prozraďte nějaké základní principy při šití blůzy, kalhot, sukně a trička pro Barbie.
Nedělám střihy, kdyby mě viděla švadlena, nejspíš by ji ranila mrtvice. Já se řídím především citem, mnohdy na panenku různě namotávám pruh látky a špendlím, až to nějak vypadá. Vznikají tak různé módní kreace. Pokud se používají stretchové látky, nemusí se nad ničím příliš přemýšlet.
Změřte si základní míry svojí panenky a jistě zvládnete i kalhoty, na Barbie, panenky, které takřka nemají zadeček, se dají snadno ušít i ze dvou dílů.
Kdysi jsem vyráběla sestře svetříky pro Barbie ze starých ponožek, kdy jsem využívala neděravou část s lemem (tu jsem odstřihla podle velikosti těla panenky), lem se stal totiž i spodním okrajem svetru, pak stačilo nahoře sešít, samozřejmě se musel nechat otvor na hlavu, a buď byla z toho vesta, nebo jsem ještě vyrobila rukávky a přišila je. Z podkolenky se daly pak podobně zhotovit i docela slušivé šaty.
Poradíte nějaký podobný a snadný trik?
Nejjednodušší je šití sukní, postačí pruh látky a guma. Velmi snadné jsou také šaty bez rukávů, ať už střižené rovně nebo rozšířené do sukně. Mohou být sebejednodušší, velmi je oživí výrazný pásek nebo ramínka.
Které materiály se vám obecně při výrobě oblečení nejvíce osvědčily? A čím mohu třeba šaty ozvláštnit? Doporučujete našívání korálků, či nějakých aplikací? Nebo máte v zásobě něco jednoduchého a zároveň efektního?
Velmi ráda pletu, protože pletenina je pružná a snadno se oživuje připlítáním různých dekorativních nití. K šití používám asi hlavně stretchové materiály, zejména k šití těsných věcí je to téměř nezbytné. Na velké zdobení si nepotrpím, i když našíváním korálků nebo flitrů se dá dosáhnout nádherných výsledků. I olemování portou dělá mnohdy zázraky. Moc se mi líbí látky, které se blýskají. Bez jakéhokoliv zdobení se tak dosáhne vznešených šatů pro princezny.
Asi bychom neměli zapomínat na doplňky. V obchodech se prodávají např. boty pro Barbie i samostatně, přesto sehnala bych je v bazarech, nebo když panenka má nějakou barvu bot, která se mi třeba nelíbí, lze ji něčím spolehlivě přebarvit?
Některé panenky koupené v bazarech už svoje boty mají, většinou ale bohužel ne, protože maličké botičky se velmi snadno ztrácí. Boty pro Barbie od renomovaných firem už jsou přece jen poměrně drahá záležitost. Koupit se dají i levnější, nohy takových panenek se většinou moc neliší, bohužel takové botičky bývají většinou v těch nejnevhodnějších barvách, zejména růžové. Ale naprosto spolehlivě je přeměníte na neutrální černé lakem na nehty. Takové boty se pak dají obout k čemukoliv.
Pod mýma rukama tedy vznikne nová panenka, přesto i ta se musí nějak udržovat v „kondici“, včetně šatů. Na co bych tedy při údržbě vlastně kterékoliv Barbie neměla zapomínat?
Pokud svou panenku uzavřete do vitríny, kde se na ní nebude prášit, nebude od vás potřebovat už vůbec nic. Dál už bude jen udivovat každou návštěvu svou novou hřívou vlněných vlasů a krásnými šaty. A pokud si s ní bude nějaká malá slečna denně hrát, bude možná ještě šťastnější.
Děkuji za rozhovor a přeji příjemné prožití vánočních svátků.
Zdroj fotografií: http://lina.webzdarma.cz/princess.htm