Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Místo očekávané radosti mi vynadaliÚvodník: ... vzpomíná herečka Věra Kubánková.

Článek: V době adventní, kdy se zklidníme a často bilancujeme uplynulý čas, jsem si povídala s neobyčejně skromnou, ale poctivou herečkou paní Kubánkovou. Je jí už jednaosmdesát let, ale disciplínu, nasazení a elán ji mohou závidět i mnohem mladší.


Předvánoční doba patří vzpomínkám. Vybavíte si první vánoční dárek?
První krásný dárek jsme dostaly se sestrou, která je o čtyři roky mladší. Kufřík, já větší, ona menší, kde bylo veškeré vybavení na panenku. To bylo něco! A druhý, který mi utkvěl, asi o tři roky později, byly krásné, sametové šaty na bruslení.

Jak jste prožívala doma vánoční atmosféru?
Uhoněná byla vždycky maminka. Vždycky. Na &Stědrý den doslova padla. Mívali jsme čtyři chody, tatínek pocházel z Krkonoš a tam se slavilo, všechno muselo být. Hrách, kuba, ryba smažená, na modro i na černo, a vše další musela maminka stihnout. My jsme naopak uhoněné nebyly vůbec, trochu jsme sice pomáhaly, no a tatínek, ten vůbec ne. Ale přesto byla krásná atmosféra, všude to vonělo. Že je maminka zničená, jsem si tehdy neuvědomovala.

Narodila jste se v Košicích, pamatujete si slovenské Vánoce?
Na slovenské období si pamatuji velmi málo. V Prešově jsem začala chodit do první třídy a k tomu se váže můj „otřesný“ zážitek. Před Vánoci začalo sněžit a já chtěla rodičům udělat radost, tak jsem přinesla asi čtyři uplácané koule a začala sníh rozhazovat po bytě. Dost jsem je vyděsila, sníh pomalu tál a dělal nepořádek. Místo očekávané radosti mi vynadali. A děsně mě tím urazili, protože jsem to myslela dobře. Tak na to si pamatuji, to, že mě nepochopili. Na slovenské Vánoce si nepamatuji, živější vzpomínky mě pojí s Hradcem Králové, kde jsem prožila mládí.

Kde se s vámi v novém roce diváci setkají?
S režisérkou Glancovou v divadle Na Prádle obnovíme zajímavý projekt o židovské jidiš poezii, zpívají tam klezmeři. Výsledek dělal radost nám i divákům, kteří tento typ pořadu ocenili. Dále hraji Na Jezerce v Láskách paní Katty.

Co popřejete našim čtenářům a divákům?
Přeji čtenářům zdraví, vlídné a tolerantní lidi kolem a trochu radosti.
Zdroj fotografie: hrusinsky.cz


23.12.2005 - Jindřiška Kodíčková