Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Valentýn – původ svátku zamilovanýchÚvodník: Ať už se myslíte o svátku svatého Valentýna cokoliv, faktem zůstává, že po roce 1989, společně s filmy ze „Západu“, přišel i tento svátek. Usídlil se v kalendářích zvlášť všech -náctiletých, ale i mezi dospělými získává stále více příznivců.

Článek:

Starší generace ho většinou zaregistrovala, ale neslaví ho. Pro mnoho jiných se však stal dobrou příležitostí, jak vyjádřit své city. Květina (nejlépe červené barvy), plyšáček ozdobený srdíčkem a nebo jen pohlednice dokáže odemknout nejedno srdíčko. Zvlášť pokud je valentýnský dáreček věnovaný skutečně z lásky.

Kde má ale tento svátek kořeny? Existoval svatý Valentýn, nebo jde jen o šikovný tah prodejců květin a dárkového zboží?

Z dostupných pramenů se můžeme dozvědět, že se jedná o skutečnou historickou postavu. Svatý Valentýn žil v době vlády císaře Claudia II, který, aby měl více válečníků schopných bojovat, zrušil všechna manželství a zakázal sňatky. Ovšem kněz Valentýn jeho zákazu nedbal a dál tajně oddával milence toužící po manželském svazku. Bohužel byl přistižen, uvězněn a roku 269 popraven. Poslední vzkaz před smrtí adresoval dceři vězeňského dozorce a končil slovy: „Od Tvého Valentýna“. Odtud tedy vznikla tradice psaní valentýnek – vzkazů lásky.

Takže až letos uvidíte v obchodech záplavu někdy až kýčovitě přesrdíčkovaných dárečků, vzpomeňte si na patrona všech zamilovaných sv.Valentýna a až přijdete domů, zkuste svému miláčkovi dát alespoň sladkou pusu, přestože tento svátek třeba vůbec neslavíte.


Zdroj obrázku: Martina Holánková

14.02.2006 - Martina Holánková