Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Psalteria má BalábileÚvodník: Dívčí kvartet Psalteria, kterou někteří kritici díky výrazným vokálům přirovnávají k finské Värttině, již 6 let osobitým způsobem interpretuje středověkou hudbu z celé Evropy. Po předchozích dvou deskách se kapela poprvé vrhla do vod worldmusic a vydala u vydavatelství Black Point Music cd Balábile.

Článek: Slovo Balábile znamená něco jako všehochuť, od všeho kousek, každý pes jiná ves. Balábile tak dokonale vystihuje obsah desky, která je tvořena směsí lidových písní z celé Evropy. Na desce zní hudba i původní texty (všechny v jazyce dané země) z Makedonie, Irska, Bulharska, &Spanělska, &Svédska, Moravy, Polska, Finska či Francie. Psalteria se za bohaté účasti českých i zahraničních hostů na desce doprovází na nejrůznější dobové nástroje.

Psalteria se svou středověkou hudbu a dobovými kostýmy sklízí úspěchy po celé Evropě, a to především ve &Spanělsku, Německu a Rakousku. Na repertoáru má písně Sefardských Židů, středověké písně španělské, francouzské nebo německé. Kapela již vydala dvě úspěšná cd: Por la puerta… (2004) a Scalerica d´Oro (2001).

Na desce Balábile hostují:
Marek Vojtěch - akordeon
Radek Interholz – klasická kytara
Martin Černý – basová kytara
Josef „Dschieses“ Poldrack – riqq, rámový buben
Marko „Picus“ Zimmer – darabuka, davul, činelky
Dan „Olaf“ Kahuda – niněra
Phaedro – recitativ

Kapela hraje ve složení:
Kateřina Augustinová - zpěv, cistra, gittara latina, zobcové flétny, šalmaje, altová pětistrunná fidula, perkuse.
Eva Žídková - zpěv, bubny, perkuse
Karla Mateásko - zpěv, flétny zobcové i příčné, šalmaje, chalumeaux, perkuse
Iva &Sářecová - zpěv, cistra, gittara latina, perkuse

15.02.2006 - redakce