Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Detektivka, která vám vezme dechÚvodník: Nechte se pohltit výpravným jazykem Laury Joh Rowlandové, která ve své knize NAVONĚNÝ RUKÁV vysílá samuraje Sana Ičiróa odhalit pachatele hned dvou vražd. Pohodlně se usaďte, uvařte si čaj a nerušeně vklouzněte do světa samurajských tradic, mocenských pří a zběsilých citů. Rovněž v Japonsku se vraždí a umírá. Také v Japonsku mají detektivy, zločince a ubožáky, toužící jen po moci. I zde jsou lidé zmítáni vášněmi a slabostmi. V Japonsku 17. století.

Článek:

Nikdy jsem nebyla příznivcem detektivek. V životě jsem přečetla dvě. Drama v Livonsku od Julese Verna a to pouze proto, abych nemusela číst jeho klasické výtvory, jež se mi nezdají nijak sympatické a potom právě NAVONĚNÝ RUKÁV. Když jsem prosila o zaslání recenzního výtisku, řekla jsem si, že to za pokus stojí. Detektivka. A ještě ke všemu z japonského prostředí. Zkrátka nevídané. Hned v prvních několika stránkách se děj "rozjel" takovým stylem, že jsem zkrátka nemohla přestat číst.

Sano Ičiró je hlavní vyšetřovatel samotného šogúna a když zemře šogúnův rádce Makino, který ho v dopise žádá o prošetření své smrti, nemá Sano na výběr a pouští se na tenký led. Pokud neuspěje - šogún ho nechá popravit, nebo v lepším případě vyhostit ze země.

Za šogúnovými zády však zuří skrytý boj o moc nad osudy Japonska mezi pánem Macudairou a komořím Janagisawou a Sano chce zůstat nestranný. Pokud by prokázal vinu jedné ze zúčastněných stran, mohl by počítat s téměř jistou smrtí nebo alespoň krutou pomstou.

Sano hraje o čas, řady podezřelých se neustále rozšiřují, do hry se zapojuje i Sanova manželka, aby mu s vyšetřováním pomohla. Uprostřed všech snah o objasnění velice nejasného Makinova úmrtí ale umírá významný člen jednoho ze znepřátelených rodů.

Děj neustále nabírá na obrátkách, charaktery jednotlivých postav se začínají odhalovat a času ubývá. Tahle detektivka je napínavá až do samotného konce a odhalení viníků.

Kniha je zatím posledním dílem série detektivních příběhů o Sanu Ičiróovi, všechny předešé díly vyšly již dřívě rovněž v nakladatelství Metafora.

Knihu NAVONĚNÝ RUKÁV vydalo v roce 2006 nakladatelství Metafora.

Zdroj fotografie: www.metafora.cz02.04.2006 - Pavla Králová