Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Poslední detektivÚvodník: „ Děj tohoto thrilleru má tak rychlý spád, že nestačíte otáčet listy,“ napsaly noviny Chicago Tribune.

Článek:

Strhující detektivka obsahuje vše, co od ní dychtivý čtenář očekává. Kvalitně vystavěný napínavý děj, lehké psychologické vykreslení postav, ale i vzpomínky na události dávno minulé, jež se ale nyní připomínají velmi naléhavě a ovlivňují činy protagonistů.

Sympatický detektiv, jenž chtěl své minulé povolání raději pověsit na hřebík, se vrací. Přímo pod rukou mu totiž zmizí desetiletý syn jeho přítelkyně Lucy Chenierové, s níž žije. I když přivolaná policie dělá co může, pouští se Cole do běhu za zločinci raději po vlastní linii. Spojuje se s přítelem Joe Pikem, bývalým policistou s podivnou minulostí a zahajují svérázné pátrání. Přitom odhalují různé kostlivce z minulosti, překvapivě či jen zdánlivě do současného únosu zapadající. Čtenář se nechává unášet zvířeným proudem zapeklitých událostí, sleduje jednání policie svázané pravidly, ale i odvážné a profesionální postupy náruživé kuřačky, detektivky Carol Starkeyové. I ta si získá čtenáře svým pohnutým životem a schopností bleskově a správně se rozhodovat. V této konkurenci se oba tajní pronásledovatelé ženou po stopě, jež je zavádí na rozcestí. Brzy však zvolí správnou cestu, jež je dovede k překvapivému vyústění. Autor citlivě popisuje i úděl uneseného Bena, jeho velký strach, ale i nesmírnou odvahu, kterou musí během hrůzných, nekonečných hodin prokázat.

Malinkou nápovědu nedočkavému čtenáři dát můžeme. Šokující příběh dobře dopadne, ale happyendem neskončí.

Kniha s přehledem splňuje požadavky kladené na spotřební beletrii, jež má čtenáře rychle zaujmout nezvyklou zápletkou a okamžitě vtáhnout do děje. Trochu rušivě však působí nepřesný jazyk, snad způsobený překladem. V některých pasážích je nutno odstavec přečíst znovu a znovu, aby se čtenář ujistil, že textu porozuměl. I některé bohatší dialogy postrádají okamžitou jistotu, kdo zrovna nyní mluví. Nejednoznačný text narušuje splavnost četby. Naštěstí nejde o jev charakteristický pro celou knihu, nicméně některé části jím trpí.

Autor mnoha románů Robert Crais, žijící v Los Angeles, patří mezi známé americké spisovatele. Tři jeho knihy byly nominovány na Edgarovu cenu. V širší povědomí vešel románem Rukojmí, dle něhož byl natočen úspěšný film s Brucem Willisem v roli elitního vyjednavače. V českém překladu si od něho můžeme přečíst ještě knihy L.A. Rekviem, Tajemná řeka, Anděl zkázy a již zmiňované Rukojmí.


Knihu vydalo nakladatelství METAFORA v Praze v roce 2006.

Zdroj fotografie: www.metafora.cz04.04.2006 - Jindřiška Kodíčková