Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Bandita v AršeÚvodník: Tvrdí se, že dvakrát do stejné řeky nevstoupíš. Brněnské divadlo Husa na provázku toto rčení staví na hlavu.

Článek:

Po třiceti letech nově nastudoval legendární muzikál Milana Uhdeho a Miloše Štědroně Balada pro banditu režisér Vladimír Morávek v divadle Husa na provázku.
Drsný a dynamický příběh v nové verzi překvapí posunem v hudební linii (hudební aranžmá Petra Hromádky) k etnickému syrovému pojetí podpořenému živou kapelou.

V hlavních rolích se představí Jan Zadražil jako Nikola a Eva Vrbková jako Eržika, dále pražskému publiku již známí Jiří Vyorálek nebo Petr Jeništa. Vystoupí i mladá herečka Gabriela Vermelho, držitelka letošní Radokovy ceny Talent roku.

Baladický příběh Nikoly Šuhaje, poprvé zaznamenaný spisovatelem Ivanem Olbrachtem, už nemá výrazný charakter odporu proti násilí a moci jako kdysi. Základní téma života, spravedlnosti a smrti je však i nadále založeno na poetickém textu a podmanivých, velice melodických rusínsko – huculských písničkách vložených do reálného příběhu. Proto i dnes muzikál oslovuje nové a nové diváky. Určitě nezanedbatelný v dnešním přetechnizovaném světě je i neotřelý pohled na Podkarpatskou Rus, jež v mnohém na nás dýchá skoro exotikou.

Kdo miluje dnes již kultovní film z roku 1978 režiséra Vladimíra Síse o lásce, zradě, temných kouzlech a lidské závisti s M. Donutilem, I. Bittovou či Bolkem Polívkou určitě nebude zklamán novým nastudováním Vladimíra Morávka. Fascinující příběh znovu ožije. Dojemný příběh nekonečné lásky Eržiky a Nikolovy viny mohou shlédnout i návštěvníci v divadle Archa.

Pražskému publiku se hra představí 6., 7. a 8. května od 20 hodin. Vstupenky jsou k dispozici za 290 korun nebo za 150 korun ke stání v předprodeji v pokladně Divadla Archa.

  
Zdroj fotografie: Vít Kronbauer


03.05.2006 - Jindřiška Kodíčková