Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Nezapomenutelné příběhyÚvodník: Třicet dva rozhovorů, nadčasových výpovědí výjimečných osobností, jak je vyslechli dva novináři na slovo vzatí. Vašek Vašák a Petr Kolář.

Článek:


Po přečtení anotace v podobném duchu (viz výše) jsem si řekla, to zase někdo zamaskoval bulvární zpovědi hlubokou myšlenkou v úvodníku. Přesto jsem knihu otevřela a přiznám se, jedním dechem přečetla. Hned při prvním rozhovoru s mužem snad nevyslovitelného jména Georgem Agathonikiadisem, mi vhrkly slzy do očí. Vypráví příběh emigrantů, kteří během občanské války v Řecku opustili svou vlast. George se k nám dostal bez rodičů jako osmnáctiměsíční dítě. V jeho pěti letech do Čech přišli prarodiče. Dítěti dali v domově ve Veselíčku na krk cedulku: „ Jsem řecké dítě, vysaďte mě v Brně!“ a posadili na vlak. Tam se po dlouhé době setkal s osmdesátiletým dědečkem, s nímž se neznal.
Na počátku osmdesátých let se po třiatřiceti letech vrátil do Řecka. Setkal se s rodiči a řekli si, že spolu budou konečně žít. „ Pokračováním naší tragedie bylo ovšem zjištění, že to nejde. Když někde chybí třicet let, žádný vztah nevytvoříš. Kde jsou vzpomínky, kdy tě maminka hladila a přikládala obklady, když jsi měl horečku, nebo připravovala svačinu do školy? Pokud někde něco není, násilím to tam nedostaneš.“
Navzdory osudu George prožil život naplněný prací i radostí z ní a nakonec natočil své vrcholné dílo, film Podzimní návrat. Je nepolitickou výpovědí o životě jedné rodiny, symbolizující řeckou emigraci. Jak sám říká: „Není to film o válce, ale o lidských duších a srdcích. Doufám, že dojme a pobaví stejně Řeka, Čecha i Australana.“

I příběhy M. Albrightové, H. Hegerové, E. Haškové, M. Knížáka, M. Macourka a dalších nadchnou, poučí i pobaví. Nedozvíme se žádné lechtivé podbízivé příhody, přesto nahlédneme do jejich nitra dost hluboko, abychom pochopili jejich myšlení i konání. A to je v dnešní publicistice opravdu hodně.

S rozhovory se mohli průběžně seznámit čtenáři společenského časopisu Xantypa, kde vycházely. Nyní více než třicítku vybraných oba autoři shromáždili v nové knize, kterou pokřtili za účasti mnoha zpovídaných 16. května 2006.

Knihu Nezapomenutelné příběhy vydalo nakladatelství XYZ v roce 2006.

Zdroj fotografií: archiv autorky

18.05.2006 - Jindřiška Kodíčková