Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Nabokov není jen LolitaÚvodník: Závěrečná sbírka povídek Vladimira Nabokova nás svou atmosférou zahalí závojem emigrace, do které se podepíše i nově nabytá zkušenost z prostředí amerických universit.

Článek: Vladimir Nabokov se narodil v Saint Petěrburku roku 1899. Jeho život by se odehrál pod taktovkou aristokratické společnosti, kdyby se o dvacet let později k moci nedostali bolševici. Pro Nabokovovu rodinu tento zvrat znamenal nutnost exilu. Těžko soudit, jak by mladý Vladimir vynikl v domácím Rusku, nicméně po dostudování v Cambridge se z něj stal známý prozaik ruské literární emigrace. Opuštění domova a s ním spojený stav niterní rozpolcenosti, nás provází většinou jeho děl.

Třetí, již závěrečná sbírka povídek Vladimira Nabokova, pochází z let 1938 – 1952. Přestože se jedná o prózu nadčasovou, odraz vyhrocené situace v Evropě i Nabokovův odchod do Ameriky (roku 1940), se v jednotlivých kusech čitelně zrcadlí a poskytuje nám důvod nejen k zamyšlení nad situací politickou, ale hlavně k psychologické reflexi našeho „lidství“.

Nakladatelství Paseka, které Nabokovovo dílo vydává, zařadilo mezi šestnáct nově přeložených/revidovaných próz i šest, se kterými se v českém překladu můžeme setkat úplně poprvé. Kniha je obohacena i o komentáře a kvalitní doslov.

Povídky jsou většinou situovány do uměleckého prostředí, vynikají drsnou realitou života a nezakrytě ukazují i temné stránky lidské duše. Vladimir Nabokov byl autorem, jehož kvality nelze zpochybnit, a tak třetí ze série sbírek jeho povídek mohu všem jen vřele doporučit.

Vladimir Nabokov
Povídky 3 – 1938-1952
vyd.nakl.Paseka, r.2006, ISBN 80-7185-659-2

Zdroj fotografie: http://www.paseka.cz


16.06.2006 - Michaela Wilhelmová