Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Psí hotel není útulekÚvodník: Čas dovolených dělává chovatelům tlustou čáru přes plánované zájezdy: Kam s pejskem?

Článek:

Mnoho rodin volí méně pohodlnou dovolenou, ale s možností vzít si svého zvířecího kamaráda sebou. Většinou se tak psi prohánějí okolo stanu svých majitelů, občas některému ze sousedících lidí něco „užerou“ a pak se tváří, jako by nic. Mají pohyb, jsou se svými majiteli a nic jim nechybí. Naštěstí dnes myslí i na čtyřnohé miláčky někteří provozovatelé rekreačních zařízení. U daného zájezdu je pak většinou v nabídkovém katalogu umístěna značka s piktogramem psa, jakožto symbol, že za příplatek je váš pes vítán. Pakliže se ale chystáte na náročnější či luxusnější dovolenou, kam není možné vzít psa, musíte zvažovat i jiné alternativy. Většinou poslouží prarodiče, kteří se na týden či dva pejska ujmou, v nejhorším se někdy uvolí i kamarádi. Jenže takové štěstí nemá každý. Zbývá tedy psí hotel.

Jak takový hotel vypadá?

Většinou se jedná o oplocené území, na kterém se nachází hodně zateplených kotců (ty jsou většinou dřevěné, někde mají i zděné), některé mívají i „předzahrádky“. Volné prostranství jako náměstíčko u malých psích domečků slouží k volnému pohybu psů. K dispozici jsou (téměř všude nonstop) ošetřovatelé, bydlící v domě na území útulku. Některé útulky mají pro rozmazlenější, nebo náchylnější pejsky, také možnost ubytování přímo v domě, a to buď v samostatných místnostech, nebo v zařízených „psích obývácích“. Nedostatkem pohybu psi rozhodně netrpí, kromě prostoru k volnému pohybu jsou několikrát denně venčeni. Mnoho psích hotýlků má i vlastní cvičák, takže můžete spojit pobyt psa i s částí jeho výcviku.

Kolik to stojí a co bude pes jíst?

Stravování psů probíhá v každém hotelu jinak. Někde preferují ošetřovatelé svého dodavatele psích granulí a režim přizpůsobují doporučením veterinářů, jinde krmí každého psa jinak, podle přání majitele. Můžete se však rozhodnout, zda-li pobyt zvířete uhradíte i se stravou, nebo bez ní – v tom případě musíte dodat dostatečné množství sami. Stravování v režii hotýlku vás vyjde zhruba na 20,- (pro malá plemena) až 50,- (pro velká plemena). Ceny si samozřejmě stanovuje každý podnik sám. Pobyt psa samotný se pohybuje na den okolo 100 korun. Ve většině hotelů je rozdělen na několik kategorií – malá plemena, střední a velká. Malého pejska je tedy možné ubytovat již za cenu kolem 70,-, ubytování velkého psa vás přijde až na 150,-/den. Takzvané psí apartmány (samostatné ubytování v domě, pes může spát třeba na gauči) stojí až 190,-. Útulky se snaží předhánět nejen v kvalitě svých služeb (což je samozřejmě dobře), ale i v leckdy až kuriózním vybavení. Třeba místností, kde se pejsci mohou dívat na televizi (a to včetně té satelitní). Ubytování psa platíte buď plné při jeho nástupu, nebo je částka rozdělena napůl. Půl při nástupu, půl, když si miláčka vyzvednete.

Čím psa vybavit na pobyt?

Důležitou procedurou nejdříve 3 dny před zahájením pobytu je návštěva veterináře. Hotel chce totiž potvrzení, zda-li je váš pes v dobrém zdravotním stavu a hlavně pak, není-li nakažen vzteklinou, psinkou, nebo parvovirózou. Léky jsou zvyklí ošetřovatelé svěřencům podávat, někde si však za tuto činnost nechají připlatit. Problém mohou mít majitelé právě hárající fenky. Dost psích hotelů je nerado přijímá. Na druhou stranu, některé mají speciálně pro hárající fenky, zajištěné zvláštní ubytování.
A na závěr dle důležité věci: dejte svému miláčkovi sebou do hotelu hračku, kterou má rád, ale také deku/košík, na který je zvyklý. Ale hlavně: nezapomeňte si pobyt v hotelu zamluvit dostatečně dopředu, jinak se lehce stane, že v den odjezdu nebude mít kam pejska dát…

Zdroj fotografií: moravia-hasso.cz, psiskolafalco.web3.cz

04.08.2006 - Michaela Wilhelmová