Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Praha jedním pohledemÚvodník: Z leckteré rozhledny se můžete pokochat krásným výhledem do krajiny. Ve městech pak na místo rozhleden nastupují věže, místo lesů a řek zde můžete obdivovat architekturu z perspektivy téměř ptačí. Jednou z takových věží, k rozhledům přímo předurčených, je i radniční věž pražské Novoměstské radnice.

Článek: Již jedenáct let se na pokraji Karlova náměstí mohou občané těšit ze zrekonstruované Novoměstské radnice. Založena byla Karlem IV. v rámci budování Nového Města pražského. Do učebnic dějepisu pak vstoupila hlavně díky dvěma Janům – Želivskému a Žižkovi. Ti se, coby zastánci přijímání pod obojí, domáhali od katolických radních pod Novoměstskou radnicí propuštění svých bratří ve víře. Radní odmítli, dav vtrhl do radnice a načrtl do osnov historie první pražskou defenestraci. Psal se datum 30.7.1419. Ani jediný z vyhozených radních nepřežil. Radniční věž byla však dokončena až roku 1456, a to i s kaplí, zasvěcenou Panně Marii a sv.Václavu. Na úplné dokončení si radniční komplex musel počkat až do dob renesance. Radnice sloužila po celá staletí jako vězení i soud, před kterým stanula nejedna významná osobnost napříč českými dějinami – jmenujme například Jana Sladkého-Kozinu, nebo Aloise Rašína či Stanislava Kostku Neumanna.

Na věž je možné vyjít každý všední den od 10 do 18 hodin, a to mimo pondělí a jen v časech prodlouženého léta, které radniční věži skončí 30.září. K věžnímu ochozu se musíte vyškrábat po 221 schodech. Nejdříve v rámci novodobě upraveného interiéru radnice, který je oblíbeným místem pro svatební obřady, poté si ve chvílích prudkého oddechování můžete prohlédnout expozici panoramatických fotografií a porovnat současný stav Prahy s architekturou minulého až předminulého století. O něco výše čekají na návštěvníky fragmenty věže, které byly zachráněny při rekonstrukci, ale také přívětivá, již výše zmíněná kaple. Kamenné schodiště se brzy změní v dřevěné, klasické pro většinu starých věží. Po vystoupání na ochoz se můžete těšit krásnému výhledu na matičku Prahu ze všech světových stran a výšky 42 metrů.

Zdroj fotografií: http://pametihodnosti.cz/foto/objekty/tn - /3741.jpg -
http://www.hrady.cz/data/1633/4569.jpg02.10.2006 - Michaela Wilhelmová