Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Odmítám vojensko-mocenskou kontroluÚvodník: Svůj názor k americkým raketovým základnám ve střední Evropě nám poslala čtenářka Hana Vejvodová.

Článek:

Organizace Greenpeace (jejíž jsem členkou) vede od svého založení kampaň za světovou bezpečnost, jaderné odzbrojení a mírovou budoucnost lidstva. Takové budoucnosti může být dosaženo pouze tehdy, budou-li si lidé rovni ve svých právech a v přístupu k základním životním potřebám, aniž by žili ve strachu z ohrožení vnější silou.
K základním životním potřebám patří na prvním místě kvalitní životní prostředí
Tyto podmínky nemohou zabezpečit žádné zbraně ani politika, která počítá s jejich užitím.
Greenpeace považuje zřízení základen v USA, v zemích střední Evropy za překážku k dosažení celosvětového míru. Systém raketové obrany má značně negativní vliv na mezinárodní vztahy a vede k dalšímu kolu globálního závodu ve zbrojení. Výroba moderních obranných systémů jen žene výrobce zbraní k ještě usilovnější činnosti v oblasti zbraní útočných.
Současná politická reprezentace USA odmítá mezinárodní jednání jako mírový prostředek k dosažení lepší budoucnosti a svou politikou zvyšuje pravděpodobnost použití jaderných zbraní, místo toho, aby se snažili řešit opravdu tíživé
celosvětové problémy, jako jsou hlad (denně umírá hlady 30 000 dětí), nedostatek léků a humanitární pomoci vůbec.
USA na jedné straně pokrytecky kritizují zbrojení v některých částech světa, zatímco na straně druhé ho podněcují udržováním a modernizací vlastního jaderného arzenálu na jiných územích(jako se teď rozhoduje základna USA v ČR nebo Polsku). Samy tak neposkytují dobrý vzor dalším zemím, které získávají znalosti, technologie a materiály potřebné k výrobě zbraní hromadného ničení. Projekt raketových základen je součástí ambicióznějšího záměru militarizace vesmírného prostoru. Považuji takový vývoj za mimořádně nebezpečný. Pokud by došlo k umístění americké raketové základny na území střední Evropy, nevedlo by to ke zvýšení naší bezpečnosti, ale USA by tím rozšířili světový prostor, který vojensky a mocensky kontrolují. Takovou kontrolu jsme zde již měli více jak 40 let z východu, takže osobně odmítám nějakou další vojensko-mocenskou kontrolu pro změnu od západu.

Zdroj fotografie: www.kscm.cz12.11.2006 - redakce