Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Pamela Anderson se vzdala pro Itala oblečeníÚvodník: „Ovšem, že jsem fotil i krajiny, ale to prostě nechce nikdo vidět“, řiká americký fotograf Sante D’Orazio v souvislosti s množstvím nahé kůže v jeho díle. Na jeho fotografiích se totiž v prvé řadě objevují známé tváře a hlavně známá těla. Výběr z těchto fotografií je nyní k vidění ve vídeňské galerii KunstHausWien.

Článek: Sante D’Orazio fotí celebrity a často je fotil v době, kdy ještě nebyly ikonami každo-denní kultury, jako v případě Pamely Anderson. Nejen ona se pro fotografa italského původu zbavila svého oblečení. Občas se prý sám fotograf diví, jak snadné bylo přemluvit známé herce, herečky, modelky anebo zpěváky k tomu, aby se pro něj svlékli. A oni pro něj dokonce i překročili hranici nahoty: k vidění je tak například herec Mikey Rourke – symbol mačismu, jak se prochází ruku v ruce s hercem Johnem Enosem.
Svou prací nám Sante D’Orazio přípomíná, že jediná krása, kterou známe, je krása pomíjívá. Fotografie je pro něj ve své podstatě výraz pýchy – vanitas. Už proto část výstavy tvoří autoportréty muže, který nejen vytvořil ikony, ale sám se jednou z nich stal.
Sante D’Orazio se narodil v roce 1956 v newyorském Brooklynu, kde studoval malíř-ství a umění. Poté studoval u Lou Bernsteina fotografii a stal se assistentem Philipa Pearlsteina. V roce 1981 poprvé fotil pro italské vydání časopisu Vogue.
Výstava prezentuje 160 barevných a černobílých fotografií.


SANTE D’ORAZIO - Photographs
12.10. 2006 – 25. 2. 2007
Vídeň, KunstHausWien, Untere Weissbergerstrasse 13, 1030 Vídeň
Tel: +43 (1) 712 04 95, pressoffice@kunsthauswien.at
www.kunsthauswien.com , denně 10-19


Fotografie:
SANTE D´ORAZIO: PAMELA ANDERSON, Profile #1
Hollywood, 2000
© SANTE D´ORAZIO, New York City, 2006

SANTE D´ORAZIO: ANGELINA JOLIE
New York City, 1999
© SANTE D´ORAZIO, New York City, 2006

Zdroj zprávy a fotografií: ag. Compress
03.12.2006 - redakce