Písnička Zánik Izraele, nesmírně vtipná a doslova až melodicky vlezlá, reagovala na tehdejší „Shalomománii“. Petr Muk si totiž vzpomněl na své židovství a oblažil naši hudební scénu projektem Shalom. Petr &Stěpán kontroval Zánikem a bůh ví, kdo to pak uzavřel zákazem. Přesto na demu s příšerným zvukem tato nahrávka existuje a její nadčasovost lze jen obdivovat. Co se týče informovanosti o koncertech, chvíli se ještě chodilo Na Petynku, ale tím způsobem, že jsme se v podvečer poflakovaly s kamarádkou po městě a opět náhodně narazily na poutač avizující vystoupení. Takže jsme z pivní zahrádky (rané koncerty Třináctky mám spojené s květnem a červnem) utíkaly na Petynku. Jednou jsme dokonce absolvovaly koncert v pantoflích, tedy spíše bosé a pantofle nám hlídali naši milí pankáči. Zkuste si totiž tancovat v nazouvácích…
Zatímco z Bytostí zůstaly dva velké hity Karneval a Justina, v níž se &Stěpán (autor hudby a textů) věnuje Justýně aneb Prokletí ctnosti, populárnímu to dílku od Markýze de Sade, v Gotice upoutává Macbeth, k níž natočila klip Mirjam Landa (ke shlédnutí zde: http://www.youtube.com/watch?v=gR2k0pgLGog). Nevím, jestli mé dvě spolužačky, které se jedenkrát obětovaly a doprovodily mě na koncert, si oblíbily zrovna tuhle píseň, ale každopádně jsem se v jejich doprovodu seznámila se třemi kluky. To se stává i v horších rodinách, nicméně jeden z nich vypadal trochu jako Bono Vox, čímžto jej zdravím do Chodova u Karlových Varů, kam se k dávné neradosti nás třech vrátil a úspěšně tam podniká. Ach Petře, Petře…
Z tohoto památného večera existují fotky, bohužel nevlastním originál ani jedné. A originálně jsme působily i my stižené gotikou, protože modely na sebe jsme vyhledávaly zásadně v second handech a za některé kreace bychom si jistě vysloužily statut královen temnoty.
Příští díl vyjde:14.2.2007

Zdroj fotografií: maffet.cz, archiv autorky