Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Je Paul McCartney už 37 let mrtvý?



Úvodník: Čtvrtletník pozůstalých „Utrum“ se věnuje vzpomínce těm, kteří už opustili náš svět. Je to velmi zvláštní časopis. Celé čtyři listy l. čísla jsou výčetkou našich zesnulých spoluobčanů zemřelých v letech minulých v letním období. Kromě toho dvěma články připomíná osobnosti Charlese Bronsona a Pavla Tigrida. Po této stránce by se dal tedy obsah časopisu považovat za seriózní, i když v našich zeměpisných šířkách poněkud neobvyklého ražení. Ovšem nejvíc mě překvapila rubrika „ Jsou mezi námi“ a v ní text s názvem – Zemřel skutečný Paul McCartney v roce 1966?

Článek: O pochybnostech kolem smrti Elvise Presleyho, či Jimma Morrisona jsem četla mnohé a vím, že někteří lidé zastávají teorii, že tito pánové žijí spokojeně v ústraní někde pod falešnými jmény. Ale zatím jsem opravdu nezaznamenala zpochybňování existence slavného "brouka" Paula. Podle článku měl totiž „skutečný“ Paul autonehodu 6.11. 1966 a na místě svým zraněním podlehl. Beatles pak vyhlásili údajně tajný konkurs na jeho dvojníka. Bez něj nemohli totiž dál vystupovat, neboť právě dosáhli vrcholu popularity. Vítězem se stal jistý William Cambell a vítězstvím se změnil v Paula 2. Musel vzít za vlastní McCartneyho identitu. Nicméně, aby se lépe zadaptoval, stáhla se skupina do studia a připravovala album Sgt. Pepper´s Lonely Hearts Club Band.
Proměnu Williama ještě zdokonalili plastičtí chirurgové a Beatles mohli opět předstoupit před obecenstvo. Hudebně William zapadl do skupiny dobře, lidsky nikoliv. Z těch důvodů se i kapela nakonec rozpadla. Rozešel se také s „přítelkyní“, součástí své nové identity a dokonce nebyl později ani „svému otci“ na pohřbu. Ten o rošádě a hře na pravého Paula prý věděl. Zní to docela logicky. Přesto se mi tomu nechce nějak věřit, ačkoliv článek přináší důkazy právě z již zmíněného alba, které různými narážkami otevřeně vypovídají o Paulově smrti, jak na samotném obalu, tak i v písních.

Nepovažuji se za odborníka na historii Beatles. Ale i já jsem si prožila vlastní „Beatlemanii“, kdy jsem omílala dokola jejich skladby a louskala různé biografie. Snad proto mi připadají reálnější tvrzení, že rozkol skupiny zavinila především všudypřítomnost milé Johna Lennona Yoko Onno. Ta jim totiž začala mluvit úplně do všeho, velmi ovlivňovala samotného Lennona a rozhodně ne v pozitivním duchu pro další existenci Beatles. Navíc i věčně šílející fanynky na koncertech, kdy je třeba celé proječely a Beatles pak neslyšeli ani sebe, jim na chuti skládat a hrát pro takové publikum rozhodně nepřidalo.

Článek o údajné smrti skutečného Paula proto pro mě tedy vyzněl jako velká recese. Jsou ale lidé, co milují záhady a senzace a těm rozhodně padne do noty. Napsán je totiž velmi sugestivně.

22.09.2003 - Martina Bittnerová