Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Co bylo před Pánem prstenů?Úvodník: Trilogii J. R. R. Tolkiena Pán prstenů zná po jejím zfilmování snad každý. O poznání méně lidí si ale přečetlo „Genesis“ Pána prstenů – knihu zvanou Silmarillion. Nová knížka, která vznikla díky Tolkienovu synovi, leží v dějinách mezi stvořením a dějem Pána prstenů. Jmenuje se Húrinovy děti.

Článek: Poctiví čtenáři s výbornou pamětí možná ještě chovají kdesi mezi svými trénovanými mozkovými závity letmou informaci z Pána prstenů, kde je Túrin zmiňován jako mocný elfský přítel a zdatný bojovník z dávných dob. Proč se bavíme o Túrinovi, když kniha má pojednávat o Húrinovi? Jednoduše proto, že Túrin, jeden z největších bojovníků dávné Středozemě, byl synem Húrinovým.

Krásná Morwen a udatný bojovník Húrin zplodili tři děti – Túrina, Lalaith a Niënor. Rozkošná Lalaith, věčně smějící se, zemřela v rozpuku mládí. Morwen zůstal syn a očekávání dalšího potomka, dcerky, když se její vyvolený vypravil do lítého boje s armádami skřetů, kterou ovládal všemocný Morgoth, personifikace zla ve Středozemi.

Húrin se z boje již nevrátil. Upadl v zajetí kletby Pána zla, seděl jako přikován ke skále a mohl jen pozorovat, jak kletba pomalu dopadá na jeho rod… A nikdo nevěděl, zda trpí v podzemních žalářích, či zda padl v boji.

Armády skřetů začínají pomalu obsazovat Středozem, drsní lidé přicházejí z temných lesů a staví se na stranu zla. Pro Morwen a její potomky nastávají krušné časy. Staršího syna posílá s několika ochránci na nebezpečnou cestu ke království, které zůstává ochráněno mocnou elfaskou magií a sama se rozhodne zůstat a čelit v ponížení a hladomoru nájezdníkům.

Túrin dospěje pod ochrannou rukou krále Thingolda v neohroženého a tvrdohlavého bojovníka. Nešťastná smrt jednoho z králových rádců a hrozící nespravedlivé obvinění vyhání syna Húrinova za ochrannou hranici království. Chce se probít zpět ke své matce a mladé sestře, aniž by tušil, že se obě vypravily najít jej do bezpečí Thingoldova království.

Tak začíná nekončící pátrání po rodině i vlastní identitě a lásce, která bývá oklamána pýchou a kouzly. Realistické líčení historie Středozemě nezklame Tolkienovi příznivce, ale těžko říci, zda zaujme i ty, kteří ještě Pána prstenů nečetli. Děj knihy je temný, čtenář se dočká souboje s Morgothovým drakem Glaurungem, krvežíznivých bitev, smrtících rozhodnutí a lásky, bez které nemá smysl žít.

V úvodním slově, od Tolkienova syna, se dozvíme, kterak a kdy životy Túrina a Niënor jeho otec zaznamenal a co se s nimi dělo.
K příběhům o Húrinových dětech patří v dodatcích i rodokmeny knížat Noldor, Bëorova domu a domu Hadorova a lidu Halethina, seznam jmen v příběhu Húrinových dětí, opoznámkovaná mapa a samozřejmě řada tesklivě vyznívajících obrázků ze štětce Alana Lee.

John Ronald Reuel Tolkien: Húrinovy děti, vydalo nakladatelství Argo
Titulní stránka převzata z Argo.cz23.07.2007 - Michaela Wilhelmová