Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Tramp nebo čundrák? II.



Úvodník: Bez ohledu na jakých zádech si lebedilo, jedno poznávací znamení zmizelo. Nevidíte tele, nevidíte usárnu. Logicky. Od 1. světové uteklo 89 let, od 2. světové války 62 let. Charakteristické atributy se rozpadají. Trh nabízí batožiny nejrůznější vnitřní litráže a značně pohodlnější. Píšeme rok 2007.

Článek:

Krajánka s převázanou dekou přes záda jsme nejspíš naposled zahlédli ve filmu „Obušku, z pytle ven“. Pan Pešek tak vandroval světem. My ale, chtě, nechtě, chceme dál. Musíme se dotknout světonázoru lidí, prchajících z měst do náruče přírody.
Tramp je převážně levicově orientovaný jedinec, uznávající, přece jen, jakýsi řád. Vzhledem ke svému volnomyšlenkářskému přesvědčení nenávidí jakoukoliv totalitu. Proto trampy nacházíme uprostřed lidí z protifašistického odboje, proto se příčili v krku náčelníkům bolševické zvůle. Proto mnozí z nich mizeli ve světě z Česka i v 2. polovině 20. století.

Čundrák. To slovo má až pejorativní nádech. Cítíte to stejně? Čundrák, anarchista až za hrob. Pravidla a řády jsou mu šumafuk. Vyjede ven a do lesa ani nedojde. Do slavnostního ohně cvrnkne vajgla a když ho někdo upozorní, odpoví: „Vy toho ...“. Krká u stolu a hlasitě mlaská. Ešus ani nepřibalí. Nepotřebuje jej. V hospodě mu něco uklohní a les raději podpalovat nebude. Čundrák. Vstoupil jsem na tenký led. Jsem si toho vědom. Jde o ten anarchismus. Někde jsem totiž řekl, že takový nejspíš jsem. Tak, takový ne!

Nikdy jsem se nestal trampem ani čundrákem. Pokud mám zaškatulkovat své činění, zvolím, v intencích dnešního jazyka, „outdoorové aktivity“. Venku pobývám neskonale rád. Když se ohlédnu, nechci to nazývat turistikou, říkejme spíš sport. U něj zase vnímáme přípravu a okamžik klíčového výkonu, tak nevím. O to teď nejde.

Zajímavě se tváří průsečík, v němž se potkáváme s anglickou populací a záhy s bůhvíjakou, dnes vystupující jako americkou.

Zatímco obyvatel Albionu je nesmírně hrdý na svůj původ (nedivím se) a k sobě obyčejně přísný, americký přistěhovalec z Evropy hudruje nad svou současností stejně, jako v původní domovině. Zatímco člověk z Albionu vystupuje až aristokraticky, americký přistěhovalec, bez ohledu na svou současnou ekonomickou situaci, zůstává v duši proletář.

Má rozhodně větší možnosti navštívit leccos kolem sebe, ale průměrná chuť objevovat nové, v původním smyslu pionýrství prvních osadníků jeho nového kontinentu, vytěkala někde u mekáče, či kde. Výjimky existují, jistě. Troufám si dokonce tvrdit, že návštěvník z našeho kontinentu zná zeměpisně Ameriku pomalu víc, než její obyvatel. Jiná situace vládne v Austrálii. Co když komfort, obklopující amíka, dusí touhu poznávat nová místa? Veliký mezinárodní potlach (slavnostní setkání) trampů se odehrával v roce 1982 v Austrálii. Nový Zéland termín „tramping“ dokonce zavedl do mezinárodního názvosloví.

Shrňme to. Když sáhnu po tradicích, celkové kultuře, pozdravím se nejraději s trampem z Albionu. Nehledě k mé utkvělé a teď i odtajněné vizi, že nám oběma koluje v žilách šťopička keltské krve.
A i když mi budou říkat opak, většina čundráků táhla dál na západ a to i ti, jenž opouštěli svou vlast jako trampi. Ti uměli a umí napružit svůj organismus za smysluplným cílem, čundráci leniví.

Ale pak je tu muzika, která mi všechny teorie zase rozmetá jak domeček z karet. Jak to říkají ti čundráci? „Vy toho ...“

Zdroj fotografie: gymkh.cz



31.07.2007 - Jaromír Komorous