Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Vídeň si připomene výročí úmrtí profesora FranklaÚvodník: Dne 2. září uplyne deset let od smrti profesora Viktora Emila Frankla, zakladatele logoterapie a existenciální analýzy, rodilého Vídeňana přeživšího holokaust. Při této příležitosti pořádá vídeňské centrum Viktora Frankla den otevřených dveří a připravuje slavnostní odhalení pamětní desky připomínající tuto světoznámou osobnost, která byla v roce 1942 ze svého rodného města vyhnána.

Článek: Prezident &Svýcarské společnosti pro logoterapii a existenciální analýzu, Albrecht Giosch, přednese první neděli v září na vídeňském universitním campusu přednášku „Význam Viktora E. Frankla pro naší dobu“.

V průběhu podzimu bude probíhat řada odborných přednášek, workshopů a výstav s mezinárodní účastí. Přednášky, které jsou otevřeny veřejnosti, osloví především zájemce z řad psychologů, lékařů, filosofů a pedagogů. Zajímavé jsou například přednášky jako „Existenciální analýza a rakovina – logoterapie a existenční analýza v psychoonkologii“, „Naše minulost není naší minulostí, ale je to to, na co si pamatujeme“ anebo „Jak zprostředkovat dětem obecné hodnoty?“ Podrobný program naleznou zájemci na webových stránkách centra Viktora Frankla (www.franklzentrum.org).

Viktor Emil Frankl se narodil v roce 1905 do vídeňské židovské rodiny pocházející z Čech a Moravy. Studoval medicínu a byl ovlivněn Sigmundem Freudem a Alfredem Adlerem. V roce 1942 byl i se svou rodinou deportován do ghetta Terezín. Jeho nejznámější kniha „A přesto říci životu ano“ (v českém vydání vyšla v Karmelitánském nakladatelství v roce 2006) je unikátním svědectvím člověka přeživšího koncentrační tábor, autor v se ní vyslovuje pro smíření.

Zdroj zprávy: agentura Compress
Zdroj fotografie: volny.cz

02.09.2007 - redakce