Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Zelená je in - Leo se už také stará o planetu!Úvodník: Tento čtvrtek filmoví distributoři uvádí do kin hned tři dokumenty, prvním z nich je 11. HODINA, snímek, upozorňující na stav životního prostředí, MÍR S TULENI, věnující se tématu zvířat a jejich omezování člověkem, trojici uzavírá Michael Moore se svým provokativním filmem SICKO. Z hraných filmů si můžeme vybrat například snímek KAUZA CIA od Roberta Redforda, film INVAZE s Nicol Kidman či adaptaci hororového komiksu 30 DNÍ DLOUHÁ NOC.

Článek: 11. HODINA
Režie: Leila Conners Petersen, Nadia Conners
Distribuce: Warner Bros


Film 11. hodina se dotýká onoho zlomového bodu, ve kterém ještě stále máme šanci změnit směrování naší planety. Film zkoumá, jak se lidstvo do tohoto bodu dostalo – jak svým životním stylem ovlivňujeme fungování planety Země a co můžeme dělat, abychom směr, jakým se ubírá, mohli zvrátit. Filmařům poskytli rozhovory uznávaní světoví odborníci i známé osobnosti. Uvidíme v něm i bývalého nejvyšší představitele SSSR Michaila Gorbačova, proslulého vědce Stephena Hawkinga, bývalého ředitele CIA R. Jamese Woolseyho, odborníky na trvale udržitelný rozvoj Williama McDonoucha a Bruce Mau a více než 50 dalších předních vědců, myslitelů a vůdčích osobností, kteří nám zprostředkují šokující fakta a budou diskutovat o nejpalčivějších otázkách naší planety...

MÍR S TULENI
Režie: Miloslav Novák
Distribuce: Bontonfilm

Autoři filmu "Mír s tuleni" hledají odpovědět na otázku, jaké místo v lidské společnosti dříve a nyní zaujímala zvířata, s odkazem na klíčovou roli domestifikace. Zamýšlejí se nad tím, zda se s nimi v budoucnu budeme setkávat v přírodních rezervacích, zoologických zahradách, v našich městech či domácnostech (v souvislosti s dělením zvířat na ohrožená a rozšířená, divoká a domácí, oblíbená a neoblíbená atd.).

KAUZA CIA
Režie: Robert De Niro
Hrají: Matt Damon, Angelina Jolie, Robert De Niro, Alec Baldwin
Distribuce: Intersonic


Thriller Kauza CIA nás zavádí hluboko do temného světa Ústřední zpravodajské služby a špionáže.
1939, život mladého Edwarda Wilsona (Matt Damon) se zásadně změní, když na Yaleské univerzitě vstoupí do mocného tajného spolku Skull & Bones. Jako ctižádostivý student udá z čirého vlastenectví svého oblíbeného profesofa (Michael Gambon) kvůli jeho sympatiím k nacistům. Tímto krokem získá přátele ve federální vládě, která ho najme na několik tajných operací. Vlivný vojenský zpravodajský úředník, generál Bill Sullivan (Robert De Niro), mu nabídne místo v Zahraniční zpravodajské službě CIA v Londýně. Wilson bez váhání přijímá. Wilsonova kariéra závratně stoupá během 2. světové války, studené války, v průběhu invaze v Zátoce sviní v roce 1961.
Jako tajný agent musí celý život volit mezi svou okouzlující manželkou (Angelina Jolie) a loajalitou k CIA, mezi věrností a zradou...

INVAZE
Režie: Oliver Hirschbiegel
Hrají: Nicole Kidman, Daniel Craig, Jeremy Northam, Jeffrey Wright, Jackson Bond
Distribuce: Warner Bros


Při výbuchu vesmírné stanice Patriot osvítila oblohu mezi Dallasem a Washingtonem obrovská exploze a na území Ameriky se snesla spousta trosek. Psychiatrička Carol Bennel má obavu, že neznámá látka z paluby lodi se nepozorovaně dostává do ulic města i k ní domů. Carol se spojí se svým kolegou Benem Driscollem a svěří se mu se svým tušením. Zdá se totiž, že v celém Washingtonu její obava nikoho nezajímá. Epidemie se šíří a Carol si uvědomuje, že ti, kteří by s virem měli bojovat, šíří něco mnohem horšího – zárodky neznámého viru, které zaútočí na DNA spícího člověka a postupně jej promění v něco, co je nám navlas podobné, ale zbavené všech emocí. Během jediné noci se většina lidí v její blízkosti promění v bytosti, jež mají jediný cíl: infikovat druhé a ovládnout prostor...

SICKO
Režie: Michael Moore
Distribuce: Palace Pictures


JESTLI CHCETE ZŮSTAT ZDRAVÍ, SNAŽTE SE NEONEMOCNĚT

Michael Moore, držitel Oscara® za film Bowling for Columbine a Zlaté palmy z Cannes za film Fahrenheit 9/11 si ve svém novém filmu bere na mušku americký zdravotnický systém. Zdravotní péče v nejbohatší zemi světa je podle mezinárodního srovnání na úrovní některých rozvojových zemí. Moore ukazuje případy lidí, kterým byla odmítnuta pomoc navzdory faktu, že platí zdravotní pojistku. Porovnává péči o nemocné v USA, v Kanadě a dalších státech. Pro současnou americkou vládu bylo pak zvláště nepříjemné, když Moore přivezl skupinku záchranářů z 11. září 2001 na Kubu, kde se jim dostalo péče, která jim byla doma odepřena.
Sicko nepostrádá obvyklý Mooreův humor, se kterým vypočítává, kolik lobbistů zdravotnických korporací připadá na jednoho kongresmana (a kolik tito pánové stojí).
Přejeme brzké uzdravení.

Promítání filmu v USA předcházela slovní přestřelka mezi úřady a režisérem. Po premiéře na festivalu v Cannes 2007 byl nakonec Sicko úspěšně uveden i v amerických kinech.

30 DNÍ DLOUHÁ NOC
Režie: David Slade
Hrají: Josh Harnett, Melissa George
Distribuce: Blue Sky

Každý rok se město na severu Aljašky na měsíc ponoří do tmy. Je to doba, kdy obyvatelé balancují na hraně mezi přežitím a zkázou, jelikož s tmou přichází i něco jiného. Čerstvá krev láká predátory a úsvit nepřichází … Film je adaptací známého hororového comicsu.

Zdroj fotografie: movies.yahoo.com

01.11.2007 - redakce