Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Domácí ekolog kompostuje!
Úvodník: Proč? Důvodů existuje celá řada: vyprodukujete méně odpadu, využijete nepotřebné zbytky k obnově zeminy atd. Podívejme se, jak jednoduše a prakticky každý kutil (ať muž, nebo žena) může začít hned na jaře s kompostováním…
Článek: Do kompostu můžete dávat cokoliv, co pochází z přírody, konkrétně její rostlinné části – zbytky jídla (nedoporučuji však pokoušet se kompostovat například kotlety), papíry, exkrementy, zahradní zbytky v podobě trav a listí atd. Vzhledem k tomu, že se jedná již o použité materiály či přírodniny, jejich návrat zpět do země se neobejde bez mezistupně – kompostu. Zde dojde k vnitřní stabilizaci a určitému sladění s půdou, po které můžeme bez obav směs umístit do květníku, zahrad, polí…
Do kompostu nepatří velké kusy – ty se špatně rozkládají. Hrubější části se umisťují na dno, aby směs lépe dýchala. Platí také pravidlo, stejně jako u lidské stravy, že čím pestřejší bude obsah vašeho kompostu, tím kvalitnější hnojivo z něj vzejde. Pro vzájemnou interakci je vhodné dosypávané části smíchávat se starým obsahem, obzvláště, je-li na dně ještě starý kompost. Ten funguje v novém, netlejícím prostředí, jako urychlovač celé reakce. Máte-li šanci k sehnání, dodejte do kompostu i hnůj, velmi mu prospívá. Samozřejmě musíte odpady prosypat zeminou.
Nyní víte, jak stvořit směs na kompost. Věda tím ještě nekončí – musíte hlídat přílišnou vlhkost, či přesušování. Pokud máte místo hmoty v kompostu samostatné částečky přesně tak, jak jste je před měsícem uložili, jde o suchý kompost. Zvlhčete jej buď kropením vodou, nebo přidáním vlhké hlíny. Ani pravý opak není v pořádku, kompost se nerovná bahnu v kelímku. Má-li směs konzistenci bahnitou, dosypte suchou hmotu – ať již hlínu, či drť čehosi. Správně se vyvíjející kompost zvyšuje uvnitř svou teplotu.
Kompost se doporučuje umisťovat do prodyšných materiálů – například dřevené ohrádky, nebo do speciálních kompostérů, které se dají koupit již hotové a na vás vlastně žádná práce nezbude. Chcete-li si stlouci na kompost bednu, nechávejte mezi prkny drobné mezery, ať může kompost dobře dýchat. Připravte se také na průtrže mračen. Starý igelit vám pomůže, pokud bude hrozit rozmoknutí směsky. Přehoďte je zkrátka přes kompost, nic nezkazíte, ba naopak, na chvíli urychlíte skleníkovým efektem tlení.
Za jak dlouho můžete kompost použít? Již po dvou měsících dochází k sladění materiálu s půdou, tudíž lze kompostem hnojit, pro opravdu kvalitní směs však vydržte celý rok.
A pokud vás trápí, že nemáte možnost kompostovat na zahrádce, nezoufejte. Žížalky vám pomohou i na balkóně či v garáži. Nádobu na tento domácí kompost si můžete také vyrobit sami (lehčí je však pořídit ji v obchodě) – nezapomeňte tentokráte na víko a drobounké odvětrávací otvůrky dole, aby se dalo uvnitř dýchat. Žížaly na tento vermikompost (jak se nazývá) můžete vytáhnout přímo z jiného kompostu, či je zakoupit ve specializovaném obchodě. Jak vermikompost vypadá, se můžete přesvědčit na spodním obrázku.
Zdroj informací: ekodomov.cz
Foto: www.asturhumus.net a www.ekodomov.cz
11.02.2008 - Michaela Wilhelmová