Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Kniha tajemství, kterou je lépe neotvíratÚvodník: Pokud jsem se kdy domnívala, že práce filmového recenzenta je procházka růžovou zahradou, druhý díl Lovců pokladů mě bezpečně vrátil na zem. V případě některých snímků je to práce značně nezáviděníhodná a po kulturním zážitku, který mi přichystali Nicolas Cage a Jerry Bruckheimer, uvažuji o zavedení možnosti vracení vstupného. Lidský život je drahý a jsou chvíle, kdy si to zatraceně uvědomujete. Ale k věci…

Článek: Po úspěchu prvního dílu Lovců pokladů se Ben Gates (Nicolas Cage) pouští do dalšího dobrodružství, tentokrát, aby očistil jméno vlastního předka, který byl nařčen ze spoluúčasti na atentátu na prezidenta Lincolna. Usvědčujícím materiálem, hrajícím v neprospěch nebohého prapraděda, slouží několik znovuobjevených stránek z deníku Lincolnova vraha, Johna Wilkese Bootha. Jedinou možností jak se opět stát plnohodnotným Američanem bez bázně a především hany, je rozluštění daných indicií, získání prezidentské knihy, která zná odpověď na nejpalčivější otázky amerických dějin, aférou Watergate počínaje, oblastí 51 konče a nalezení legendárního Zlatého města, jehož stopa mizí kdesi v útrobách občanské války. V tomto nelehkém úkolu Gatesovi pomáhají staří známí- počítačový mág Riley (Bartha), Benův otec Patrick (Voight), ex-přítelkyně Abigail (Krugerová) a nově i Benova matka Emily (Mirrenová). Ben samozřejmě není jediný, kdo má o pohádkový poklad zájem, a tak celé pátrání, které se postupně odehrává na nejznámějších místech světa, ještě komplikuje klasická banda záporáků v čele s Edem Harrisem v roli nenasytného obchodníka se starožitnostmi.
Málokterý film se v dnešní době může pochlubit takovým hereckým obsazení jako Lovci pokladů: Kniha Tajemství (LP:KT). Kromě zvučných jmen v hlavních i vedlejších rolích, oko divákovo zaujme značka studia Walta Disneyho, jehož slávu nemalou měrou v posledních letech posílil právě producent Lovců, Jerry Bruckeimer se svými Piráty z Karibiku. Jenže tentokrát se žádná zábavná plavba konat nebude. Místo ní divák dýchavičně běží za zmršeným scénářem, který je plný nedorazů, nelogičností a místy hraničí s naprostou hloupostí. Během své cesty je tak svědkem hromadné popravy snad všech zúčastněných herců, vyjma Bruce Greenwooda, jehož americký prezident, ačkoliv velmi tradiční, je jedním z mála světlejších okamžiků celé podívané. Malé plus si zaslouží také Helen Mirrenová v roli univerzitní profesorky, která do půlky filmu odvádí standartně dobrý výkon, od půlky postupně upadající, především díky nemilosrdnému scénáři.

Samotný příběh LP:KT skýtá řadu dobrých nápadů, jejich rozvedení a konečné zpracování je ovšem tak žalostné, že jediné, co divák pocítí, je stoupající nenávist snad ke všem, co měli kdy něco dočinění s tímto filmem. Situace, které jsou hlavnímu hrdinovi předkládány, lze rozdělit do dvou kategorií. Ta první zahrnuje scény, ve kterých Ben potřebuje vniknout do různých střežených prostor jako je například Buckinghamský palác. V podání režiséra Turteltauba se jedná o jakýsi pokus o Mission Impossible, který však záhy postrádá smysl, protože dostat se do těchto míst je v podstatě velmi snadné a pokud by královna Alžběta byla v paláci přítomna, věřím tomu, že by snad hlavního hrdinu sama pozvala dál a ještě mu udělala kafe. Druhá kategorie zahrnuje situace typu MacGyver. Cageův hrdina nepostrádá pouze červený nožík, ale především sebemenší snahu o realističnost použitých „vychytávek“ (vyfotografovaná mapa). Jistě, můžete namítnout, že Lovci pokladů jsou pohádka. Jenže i pohádka, aby byla dobrá, musí být alespoň trochu chytrá a to se tentokrát jaksi nepovedlo.
LP:KT pouze potvrzují starou pravdu, že pokud je špatný scénář, výsledek prostě nic nezachrání. Snad jediným kladem filmu je hudba Trevora Rabina, která divákovi nedovolí usnout, pěkné kulisy (Zlaté město) a působivé (ačkoliv tisíckrát použité) exteriéry. Pro tvůrce filmu bych měla vzkaz, aby se příště vyvarovali podobných pokusů na lidech a lidu samotnému, aby se naopak pokusil poohlédnout po jiném pokladu v únorové nabídce českých kin.

Lovci pokladů: Kniha tajemství (National Treasure: Book of Secrets)
Scénář: Wibberleyovi
Režie: Jon Turteltaub
Produkce: Jerry Bruckheimer
Hudba: Trevor Rabin
Hrají: Nicolas Cage (Ben Gates), Jon Voight (Patrick Gates), Diane Krugerová (Abigail Chase), Justin Bartha (Riley Poole), Helen Mirrenová (Emily Appleton), Ed Harris (Mitch Wilkinson), Harvey Keitel (agent Sadusky)
Distribuce / Fotografie: Falcon, 125 min, přístupný
Česká premiéra: 14.2.2007

14.02.2008 - Kateřina Sovová