Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Korálky, kam se podívášÚvodník: Není to tak dávno, co téměř každá dívka tkala pod lavicí, nejlépe při vyučování, tzv. náramky přátelství. Bavlněným řemínkům se brzy dostalo konkurence v podobě náramků z korálků a klíčenka korálkového krokodýla byla dostatečným důvodem k závisti. Díky existenci právě takových knižních titulů, jakými jsou Základy práce s korálky od Stephanie Burnhamové, již ale závidět nemusíme.

Článek: Korálky jsou poměrně starým, nicméně stále vděčným materiálem. Odedávna zdobily šaty všech, co se chtěly líbit, později začaly žít svým vlastním životem, obtočeny okolo krků či kotníků krásných žen. Ačkoliv se móda stále mění, korálky bojují za své místo na slunci a nutno podotknout, že velmi úspěšně. Krása ale nemusí být nutně drahá a v případě korálkových doplňků to platí dvojnásob.

Navlékací jehly, ozdobná zapínání, paměťové drátky, základní navlékací stávek a samozřejmě nepřeberné množství korálků různých barev a tvarů - to vše dnes seženeme v každé lepší galanterii. Kromě samotného stávku, který tvoří nejnákladnější položku (cena se pohybuje okolo 150-300 Kč), se stále pohybujeme v cenových relacích čítajících desítky korun. Práce s korálky není nikterak náročná a zvládnou ji jak dospělí tak děti.
 
Nevýhodou mnohých publikací zabývajících se prací s korálky je nedostatečná pozornost, věnovaná základním postupům, jako je zakončování hotových výrobků či práci s navlékacím stávkem. Knížka Základy práce s korálky tak konečně doplňuje tyto podstatné mezery ve vzdělání každého korálkáře. Autorka, kromě výše zmíněných témat, klade důraz na názorné vysvětlení základních technik a vzorů, které představuje na jednoduchých korálkových doplňcích, jako náušnice, závěsné taštičky na krk, náramky nebo náhrdelníky. Všechny postupy jsou opatřeny výčtem potřebného materiálu ke zhotovení konkrétního doplňku a znázorněny pomocí velkých barevných fotografií, které maximálně usnadňují celý výrobní proces. Vysvětlivky k jednotlivým obrázkům hodnotím jako zcela srozumitelné, umožňují  každému rychlé zdokonalení. Autorka knížku vystavěla systematicky od nejjednodušších postupů po nejsložitější. Kromě klasických návodů v textu nacházíme tipy a triky profesionálních korálkářů.
 
Základy práce s korálky potěší každého, kdo se nebojí naučit něco nového a chce osvěžit svůj image něčím originálním, čímž korálkové doplňky bezesporu jsou. 


Stephanie Burnhamová, Základy práce s korálky
Nakladatelství Metafora
Foto:
www.metafora.cz16.03.2008 - Kateřina Sovová