Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Bývalých přítelkyň se těžko zbavujeÚvodník: …a to i tehdy, pokud už nežijí.

Článek: Zní vám titulek na první přečtení jako lehká duchařská komedie? Není. Sice se nepočůráte hrůzou, ale nudit se také nebudete. Již včera měl premiéru snímek Clona, výsledek spolupráce amerických a japonských filmařů. A světe div se, poměrně to klaplo. To, co pravidelně vytýkáme Američanům, neustále kradoucím Japoncům scénáře snímků, se zde nekoná. Režisér Masayuki Ochiai dokázal americký scénář Luka Dawsona ukormidlovat s typickou melancholií strachu z vlastního nitra i okolí.

Dvě hlavní role – manželský páreček vracející se z líbánek do Tokia za prací – patří americké části štábu. Celkem zdařilý výkon v nich podávají pohledný Benjamin hraný Joshuou Jacksonem (jinak k vidění v Prokletí či Dawsonově světě) s blonďatou Jane alias Rachel Taylor (nejvýraznější asi v Transformers). Třetí nejdůležitější postava, křenící Megumi Okina, toho moc nenamluví. Možná i proto, že má již život za sebou. Proč ale novomanžele pronásleduje? Jane pátrá a Benjamin jí zrovna dvakrát nepomáhá. Že by věděl něco víc?

Megumi Okina sice u nás není známá, nicméně v zahraničí okupuje titulní stránky časopisů jako Vogue a horrory s ní se celkem dobře prodávají. Dokáže zahrát pomstychtivou bestii stejně dobře, jako romantické děvčátko. V Cloně vyměnila obvyklou roli pronásledované ženy za druhou stranu – pronásledovatelku. Jen škoda, že jí nebylo dáno více prostoru.

Clona rozhodně není klasickou přihlouplou americkou bafačkou, ale neblíží se ani nechutným či psychiku deroucím filmům (což je u horroru plus) a la Kruh. Japonský rukopis se sice pozná, ale zůstává oslaben americkým vlivem. Výsledek? Trochu vlažný, ale pěkně udělaný horror, diváka nenudí, poskytuje další a další překvapení, kterým není na závadu ani trochu pomalejší děj.

Film vznikl jako remake oblíbeného thajského horroru Shutter, název si ponechal stejný. Japonsko - americká verze sice také nečerpá z nikterak originálního tématu začínajícího záhadnou nehodou a duchařskými fotkami, ale dokáže jej podat z pohledu, na který nejsme zvyklí. Divák není vševědoucí a rozhodně nezná viníky od počátku, jak to někdy v retrospektivních počinech bývá. A přesto, že kusy děje se dají vyvodit již předem, utáhne Ochiai zápletku tak, že nakonec odcházíte překvapeni, potěšeni a na horror i zvláštně naladěni – totiž dobře.

Clona
Režie: Masayuki Ochiai
Kamera: Katsumi Yanagishima
Hrají: Joshua Jackson, Rachel Taylor, Megumi Okina


Premiéra 24.4.08

Foto: bontonfilm.cz25.04.2008 - Michaela Wilhelmová