Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Draci nociÚvodník: Představte si dobu dávných věků, Egypt, Indii, Japonsko či Čínu. Jejich klid a rozjímání. Plynulost a poezii. Poezii o lásce, přátelství a samotě. O písku, datlích a víně. o tom, co se děje v noci.

Článek:
Draci noci vnesli do Ostravy zcela nečekaný a zde docela ojedinělý zážitek. Ne v každém divadle dostanete příležitost spatřit na obyčejné vystupňované konstrukci ze dřeva (jež už sama o sobě připomíná terasovitá pole) dva herce, kteří jako by vypadli z chrámu pro nás exotické země. Sedí v tureckém sedu a rozjímají. Každý chvíli přednáší. Světlo padá vždy jen na recitujícího.

Básně jim z úst kloužou plynně jako pstruzi proplouvající bystřinou. Ač na sebe nenavazují, nemáte pocit, že by je tvrdě kladli za sebou jako laťku za laťkou, ba naopak. Básně značně epické vás dovedou k příběhu, kterým procházíte a zároveň vám nabízejí další a další. V některých se dočkáme i starých dobrých mouder Číny. Znějí hezky a vytvářejí silnou atmosféru.

Přednášení nneí bezduché, hezky plynne v rytmu. Slova vyřčena vzápětí vidíte. Celkem vzato bez pochyb. Po chvíli se k přednášejícím přidá ještě žena, společně utvářejí jakýsi plnohodnotný celek, jež sám vyplývá z výběru básní.

Celá recitace trvá zhruba třičtvrtě hodiny. Za celou dobu vás však ani nenapadne podívat se na hodinky. Čas ubíhá a vy se bavíte. Obrazy se vám střídají před očima. Objevujete dávná tajemství. Celou atmosféru také vytváří i večerní doba (21:00), o které představení začíná. Co víc, všechny básně sice naleznete vytišťěny v programu, když se do nich však začtete, zjistíte, že jim něco chybí. Přednes. Nezapomenutelný, nezaměnitelný. Přesto, pokud jste shlédli představení, při každém čtení jej stejně uslyšíte.

Hrají : Jitka Nerudová, Jan Potměšil, Jakub &SpaleČeská  premiéra proběhla 1. 5. 2006, 29. a 30. 3. jste pak měli možnost shlédnout představení v Divadle Petra bezruče v rámci Kašparova (hostuje divadelní spolek Kašpar, Praha) ostravského týdne.

Drobná ukázka:
Tři kumpáni
Jamínu loubí. Sedím u vína,
zve dobré druhy dobrá hodina-
a já jsem sám.
 
V tom náhle nad strání
kulatý měsíc se mi uklání,
já jemu.
 
Se mnou v modrý nebes klín
můj kývá stín.
Společnost poklonami nešetří-
tak byl jsem sám a teď jsem tři....

Zdroj výtažku básně: program
Foto: zleva Jakub &Spalek, Jitka Nerudová, Jan Potměšil02.04.2008 - Lucie Hajduková