Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Bohové nemusejí být šíleníÚvodník: Také mnohdy tápete při vyslovení nejrůznějších zvučných jmen řecké či římské mytologie? Kdo byly bájné Sirény, co ukrývala Pandořina skříňka nebo jak se jmenovala Hádova žena? Na tyto a další otázky odpovídá nová publikace z nakladatelství Metafora, jež na 160 stránkách přehledně zpracovává a představuje nejznámější bohy, bohyně či proslulé hrdiny z dob dávno minulých.

Článek: 100 postav klasické mytologie nevyplňuje pouze mezery v základním vzdělání. Svým velmi zdařilým zpracováním podněcuje zájem o tuto problematiku jak u mladých, tak u dospělých čtenářů. Kniha je rozdělena na dvě hlavní části: Bohové a bohyně, Hrdinové. Každá část pak zahrnuje několik podskupin, rozčleňující jednotlivé postavy dle jejich příslušnosti (Olympští bohové, Potomci Titánů) či tématického celku, ke kterému náleží (Trojská válka, Odyssea).
 
Každé jméno disponuje barevnou ilustrací, rodokmenem pro snadnější orientaci a konečně popisem osvětlujícím základní rysy, činy a znaky daného boha či hrdiny.
Málokdy se čtenář setkává s tak dobře zpracovanou publikací, jakou je 100 postav klasické mytologie. Kniha obsahuje přesně to, co bychom od podobné encyklopedie očekávali. Délka popisů je přizpůsobena důležitosti konkrétního boha či hrdiny, jde přímo k věci a informace poskytuje jasně a výstižně. Nepřehlédnutelným plusem jsou překrásné barevné fotografie slavných obrazů, soch a dalších artefaktů, zpodobňující jednotlivé postavy tak, jak je viděli světoznámí umělci.

Kniha 100 postav klasické mytologie doporučuji jako povinnou součástí knihovny každého vzdělaného či vzdělávajícího se člověka. V nepřeberném množství všemožných publikací tohoto typu, kniha Malcolma Daye odráží přesně to, co se ostatním nedostává-jednoduchost, ve které se skrývá nejenom krása, ale také kýžené poučení.


Malcolm Day, 100 postav klasické mytologie
vydalo nakladatelství Metafora, 2008 
www.metafora.cz

30.06.2008 - Kateřina Sovová