Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Jak neumřít na rakovinuÚvodník: Minulý týden proběhl další z květinkových dní proti rakovině. Určitě nebude na škodu se ohlédnout zpět a říci si, tak trochu v roli dozvuku této akce, co my všichni můžeme udělat ke snížení rizika onemocnění rakovinou.

Článek: Městy pochodovali skautíci a následně i lidé s rozkošným kvítkem přišpendleným na batůžku či oblečení. Minimálně dvacet korun a květ byl váš, zároveň s dobrým pocitem, že něčemu pomáháte. Pomáhat je přeci krásné. Ale myslet musíme také na sebe, tedy alespoň ve smyslu prevence.

Nekuřte! Znám pár opravdu starých lidí, které od jejich patnácti let neuvidíte bez cigarety. A rakovinu nemají. Ale bohužel znám také pár lidí, kteří na rakovinu zemřeli právě díky kouření. A to jim ještě nebylo ani šedesát. A smrt to nebyla pěkná… Co si vyberete vy? Kouřit a spoléhat na to, že organismus patří k těm vyvoleným, kterých se haldy nikotinu a ostatních škodlivin ani netknou, nebo raději přestat, než nastane tortura, za kterou si budete moct sami?
Trochu problém nastává se zakouřenými prostory. Pohybujete-li se v nich pravidelně coby nekuřák, škodíte si řádně také. Zkuste se jim vyhýbat, nebo bojovat proti separovaným kuřácko – nekuřácko kancelářím / čekárnám atd.

Pokuste se zhubnout, tedy, samozřejmě, jen pokud trpíte obezitou. Často to chce hlavně pevnou vůli, občas může pomoci i lékař. Nadváha však patří k faktorům zvyšující procentuální riziko příchodu rakoviny.
S tím souvisí i výživa. Jezte zdravě! Denně snězte alespoň nějaké ovoce a zeleninu, svému organizmu tím prospíváte víc, než si většina lidí myslí. Vyvarujte se smažených pokrmů a živočišných tuků. Pijete-li pravidelně alkohol, pamatujte, že mužům od druhé sklenky výše neprospívá, ženám by dokonce měly zůstat jen u jedné!

Cvičte! Sedavá práce znamená mor naší civilizace. Denně se hýbejte, běžte z práce či školy kousek pěšky, jednou týdně si zajděte do bazénu, zajezděte si na kole atd.

Pozor na sluníčko, hlavně teď, v letních měsících. Používejte ochranné přípravky a hlavně dbejte, ať se zbytečně dlouho nepohybují na slunci děti. Ti z vás, kteří se rychle spálí, musí dbát o svou kůži obzvlášť starostlivě.

Rozhodně nezanedbávejte neobvyklé příznaky. Lepší jít k lékaři a zjistit, že vám nic není, než nejít a zemřít. Mění-li se mateřská znaménka, nahmátnete-li kdekoliv bulku, máte-li krev ve stolici, poruchy vyprazdňování, chronický kašel, trvalejší bolesti břicha, raději okamžitě utíkejte za lékařem. V případě nálezu si nechte všechno řádně vysvětlit, někteří lékaři osvětu pacientů poněkud zanedbávají. Zamyslete se také, zdali nemáte v rodině více osob nemocných rakovinou. Může to znamenat dědičnou dispozici. O to více se věnujte prevenci a choďte pravidelně na preventivní prohlídky, pomůže i konzultace s lékařem.

Je-li vám více než padesát let (ženy i muži!), zapojte se do skríningu tlustého střeva a konečníku, ženy od 45 let mají zase preventivně navštěvovat mamograf. Dívkám od 30 let se doporučuje dbát o preventivní prohlídky děložního hrdla. Můžete se také nechat očkovat proti tomuto druhu rakoviny.

Pokud vám článek na něco nedokázal odpovědět, navštivte specializované stránky:
www.prevencenadoru.cz
www.mamo.cz
www.mou.cz
www.linkos.cz (portál onkologické společnosti)

Foto: melanom (tretivek.cz)


19.05.2008 - Michaela Wilhelmová