Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Lichotka či nadávka?Úvodník: Tématem tohoto měsíce je „dvojsmyslnost“. V souvislosti s tím vyhlašujeme čtenářskou soutěž o knihu, nazvanou „Lichotka či nadávka?“

Článek: Apelujeme tak na vaši lidovou tvořivost. Do KOMENTÁŘE pod článek napište vaši nejoblíbenější nevulgární nadávku, nejlépe dvojsmyslnou, ale určitě vtipnou. Můžete si ji vymyslet nebo někde odposlouchat. Květnaností rozhodně nešetřete a klidně toto originální slovo či sousloví podbarvěte i atmosférou, v níž vzniklo.
Na začátku července vylosujeme z došlých odpovědí jednoho vítěze, který od nás získá knihu.

Malá inspirace:

Komerčně profláknuté: „Kdyby blbost nadnášela, lítala byste jako holubička.“

Ze soukromí, po aplikaci hrachové kaše: „Ty jsi takový náš Venušin obláček, viď?“

Pracovní, když se na telefonu ukáže číslo šéfa: „Bacha, volá CML!“

A velká inspirace
, již zaznamenal před mnoha lety mistr literárního řemesla Karel Čapek v povídce Ukradený kaktus (Povídky z druhé kapsy):
„Ty strašidlo pošmistrovské, ty nosatá fuchtle, ty kometo, ty treperendo zvědavá, ty zmije, ty rašple, ty ježibabo a tak dále, s úctou veškerou Jan Kubát."

Čapkovi se však ve stejné povídce podařilo vystihnout celou podstatu naší soutěže:
Tahle čeština je bohatá a přesná řeč, jedním dechem jsem na ten papír vysypal čtyřiatřicet výrazů, kterých může přímý a počestný muž užít vůči každé dámě, aniž by se stal osobním nebo dotěrným…“

Apropos, jestli vás v konečné fázi tohle řádění při vymýšlení líbivých nadávek bavilo, doporučujeme zaskočit i do naší Miniškoly, speciálně do jejího 17. dílu (klikni). 

02.06.2008 - redakce