Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Zázraky se dějí...v TelčiÚvodník: Jste unaveni a chybí vám chuť do života? Zavřete oči…nebo radši ne (chcete přece číst dál). Povím vám o jednom zázračném městě. Je tam kašna, a v té se v noci odrážejí hvězdy. Je tam zámek, odkud hraje nádherná hudba. Podloubí malebných domečků vykreslují medové oblouky do letní tmy. Vzduch prosycuje vůně pečeného masa. U rybníka potkáte Glena Hansarda a dost možná vám i něco zahraje. Lidé se tu usmívají. Mezi nimi prochází Medvěd a všichni jsou dokonale šťastní. Pokud nevěříte, přijďte se přesvědčit na vlastní oči. Prázdniny v Telči konečně začínají.

Článek: Není festival jako festival. Prázdniny v Telči (25.7-10.8.2008) o sobě tvrdí, že festivalem nejsou, ale „způsobem života“. Před několika lety jsem zcela dobrovolně na tuto skutečnost přistoupila. Od té doby pro mě každý další rok sestává ze dvou částí: té obyčejné, pracovní a té pohádkové, telčské. Nejsem sama. Pravděpodobně každý, kdo jednou okusil nezaměnitelnou atmosféru Prázdnin, rád zavítá i v roce příštím. Důvodů je několik.

Na rozdíl od megalomanských letních „festů“, kde příchozí zaplatí nemalé částky už za vpuštění na plochu plnou odpadlých kelímků či dříve příchozích návštěvníků, v případě Prázdnin se nic takového nekoná. Telčské náměstí po celou dobu festivalu (pro potřeby našeho článku mi věrní odpustí) otevírá svou náruč všem, kteří sem zavítají. Sedmnáct letních dnů ve společnosti známých i méně známých, převážně folkových, skupin a muzikantů, nabízí kromě pestré hudební produkce výtvarné dílny, kde si návštěvníci mohou vyzkoušet například pletení košíků, malbu na hedvábí nebo výrobu netradičních šperků.
Koho nebaví pokoušet trpělivost vlastní či slečen, které s uměleckým počinem ochotně poradí, může obejít náměstí a zakoupit nějaký, již hotový, dárek na tržišti v horní části náměstí. I v tomto případě pořadatelé dbají na určitou kvalitu, a tak namísto kýčovitých předmětů nevalné úrovně zde naleznete prověřené, převážně ručně vyráběné, zboží. Jako příklad uveďme batikovaný textil, smaltované šperky, výrobky z kůže nebo originální výtvory od mistra kováře.

Není divu, že po takto nabytém dni (a to nás přitom to nejlepší ještě čeká) jednomu vyhládne, či dokonce zatouží po lahodném moku. V takovém případě máte možnost zvolit mezi návštěvou některé z příjemných hospůdek, stánků s občerstvením nebo čajovny, ukryté v sousedství pořadatelského stanoviště. Zkušenější návštěvníci zavítají do vyhlášené restaurace V kopečku, kterou ocení zejména milovníci tradiční české kuchyně, lipové limonády a přijatelných cen. S těmi se ostatně v Telči setkáte prakticky všude. Pořadatelé v čele s Milanem „Medvědem“Kolářem (tak vidíte, že nelžu) myslí na všechno(ny), a tak si prázdniny užijete i když zrovna necinkáte penězi.

Za obrovské plus lze označit ubytování. Kromě možností hotelů, privátů a dalších tradičních způsobů, méně nároční mohou přespat v tělocvičně u zámku (oceníte, pokud vás lákají nokturna) za 60Kč/noc, dále ve stanu na zimním stadionu (je to trošičku dál, ale smíte chodit po úžasném mostě a snídat v cukrárně s palačinkami) nebo blízkých tábořištích. Kdo chce postel, má ji mít na místním „intru“. Není však od věci zeptat se předem (další možnosti noclehu zde).

 

V případě koncertů má každý návštěvník na výběr mezi placenými večerními koncerty na nádvoří zámku či blízkém sklepení (nokturna) a posezením na vyhřátých kočičích hlavách u (logicky) „Kocouří scény“ v dolní části náměstí. Zde probíhají v odpoledních hodinách koncerty zdarma. Oproti ostatním festivalům je možné zakoupit jak vstupenku na konkrétního interpreta, tak permanentky v několika cenových relacích, podle počtu strávených dní (více info zde). Malé děti navíc chodí na všechny koncerty ZDARMA. Pokud si rozumíte s počítačem, veškeré vstupenky (kromě vyprodaných) lze rezervovat přes internetové stránky festivalu (www.prazdninyvtelci.cz) a poté už stačí navštívit pořadatelský stánek a hurá na koncert.
A jaký že program přináší již šestadvacátý ročník?

Markéta Irglová a Glen Hansard nejsou na Prázdninách žádnými nováčky
. Do prostor telčského zámku zavítají již potřetí. Pavel Lohonka Žalman doposud nevynechal jediný ročník festivalu a nebude chybět ani tentokrát. Aleše Brichtu, příjemné zpestření z minulého roku, protentokrát vystřídá Žalmanova bývalá spoluhráčka Pavlína Jíšová. Velkou radostí festivalu je přislíbená účast Bratří Ebenů. Kromě mnoha známých hostů a jmen (Asonance, Hradišťan, Vladimír Mišík, Spirituál Kvintet, Bára Hrzánová, Devítka aj), ani letos 
nebudou chybět hosté zahraniční. Francouzsko-balkánská dechovka Sergent Pép?re opepří páteční slavnostní zahájení v režii Teátru Víti Marčíka. V tradici irské muziky pokračuje skupina The Hogs nebo dánští Moving Cloud. Jako nejočekávanější zámořskou hvězdu letošních Prázdnin v Telči pořadatelé avizují izraelskou zpěvačku Talyu G. A Solan, hlásící se k vlivu Lisy Gerrard a Taraf de Haidouks, která v Jeruzalémě zpívala v prezidentském paláci samému izraelskému prezidentovi Shimonu Peresovi.

Bylo by nespravedlivé opomenout muzikanty z vedlejších scén. Koneckonců, stejně jako zmiňovaný Glen s Markétou, kteří do Telče jezdili v dobách sladké nevědomosti široké veřejnosti, i na ně dost možná čeká stejný osud. Pražská skupina Nestíháme zaujímá nápaditými písničkami a příjemným projevem, další výborní „irové“ v programu, seskupení Jauvajs, zahraje na Kocouří scéně 30. července.

Prázdniny v Telči nejsou jen koncerty, ale také divadelní představení. Svým uměním bude návštěvníky po několik dní obluzovat nezávislé divadelní studio DFM. V jeho provedení diváci uzří například Zelené prasátko, Kašpárka a draka nebo Grotesku. Během festivalu je také možné navštívit mnohé výstavy, mezi ty tradiční patří výstava bonsají, fuchsií a fotografií z minulých ročníků Prázdnin v Telči. Nakonec nebude chybět ani možnost internetu, stejně jako turistické informace, otevřené v pravé části náměstí (z pohledu od zámku).

Je toho hodně, co tenhle „způsob života“ nabízí. Především však nesmírně milé a laskavé lidi, kteří dokážou zahřát u srdce. S kým jiným, než s právě takovými přáteli, by měly být spojeny nejhezčí chvíle naší pomíjivé existence? Telči se přezdívá „město šťastných lásek“. Letní Prázdniny v Telči jsou pro zamilované páry jako stvořené. A pokud nemáte koho obejmout, kdo ví? Třeba tu svoji šťastnou lásku najdete právě tady.

Prázdniny v Telči (25.7.-10.8.2008)
www.prazdninyvtelci.cz
rozhovor s Milanem "Medvědem" Kolářem zde
další infromace zde

Foto:Jan Chvátal, archiv Prázdnin v Telči, usr.bandzone.cz
24.07.2008 - Kateřina Sovová