Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Rudý baron létá na českých strojíchÚvodník: 80 sestřelů-taková je bilance největší letecké legendy první světové války, Manfreda von Richthofena alias Rudého barona. Mattias Schweighöfer, Lena Headeyová a Til Schweiger v historickém eposu o muži, který odmítl zůstat přízemním.

Článek: Létání. Kdo z nás alespoň jednou nezatoužil vznést se do oblak a … No nic, vraťme se zpátky na zem, konkrétně do roku 1916. Evropa sužovaná první světovou válkou, pravda, není nejpříjemnějším místem pro přistání, ale žádný strach - na zemi dlouho nepobudem.

Je mu pouhých 24 let, ale už teď platí za jednoho z nejlepších pilotů německého bojového letectva. Jmenuje se Manfred von Richthofen, nikdo mu však neřekne jinak než Rudý baron. Měl totiž ten bláznivý nápad pomalovat svůj trojplošník Fokker Dr.1 načerveno. Život je přece hra a ve vzduchu to platí dvojnásob. Jde o body, a snad právě proto Manfredovi nevadí zachránit život polomrtvého nepřátelského pilota Roye Browna (Finnes), kterého před malou chvílí poslal k zemi. Radost z dalšího vyhraného souboje kalí pouze vyčítavý pohled zdravotní sestry Käte (Headeyová), která nejenže odmítá prozradit své jméno, ale heroický výkon pruského šlechtice jí navíc vůbec neimponuje. To zamrzí, nicméně vyznamenání a přidělení vlastní letecké jednotky jsou dostatečnou náplastí a mladý muž brzy vychutnává veškeré výhody novopečeného německého hrdiny. Bohužel válka ještě zdaleka nekončí a kamarádů, s nimiž Baron tak rád zapíjel úspěchy, pomalu, ale jistě ubývá. Když jednoho dne nalézá sám sebe na nemocničním lůžku, kromě lásky k půvabné Kate sílí také přesvědčení, že cosi shnilého jest v Císařství německém.

Režisér Nikolai Müllerschön napsal první verzi scénáře Rudého barona už v roce 2002. O příběh projevil zájem také Hollywood, ovšem klišovité pojetí amerických filmařů usměrnilo režiséra zpět na starý kontinent, konkrétně do Velké Británie a Německa, kteréžto země nakonec vzaly budoucí projekt pod svá producentská křídla. S filmy s obdobnou tématikou, jakoby se v posledních letech roztrhl pytel. Přesto, Rudý baron velmi příjemně vyčnívá. Po močopudném zážitku z Pearl Harboru a krásném, ale poněkud rozpolceném Tmavomodrém světě, přichází film, který bez zbytečných cirátů divákovi servíruje vše podstatné, drží tempo a nenudí. Ačkoliv ani Rudý baron není ochuzen o nutné zlo v podobě milostného románku, vztah Richtenhofena s Käte, kterou, dle dostupných historických pramenů, spojuje s Baronem pouze jedna nic neříkající fotografie, film v žádném případě nedegraduje na lacinou červenou knihovnu, ale zastává funkci vnějšího hybatele, který pozvolna otvírá hlavnímu hrdinovi oči.


I když Müllerschön původně vybral pro natáčení území Litvy a Polska, své jméno posléze připsal do seznamu těch, kteří pochopili výhody spolupráce s českým člověkem, a tak kromě příhodných exteriérů, veškerá letadla, která ve filmu roztočí vrtuli, vznikala právě na našem území. Kromě barevných letadélek divák spočine okem na Veltruském zámku, zkontroluje neutěšený stav Národního muzea (za tak věrnou kulisu navrhuji platit zlatem) a nebo zásoby Bránického pivovaru, umně zamaskované vojenským lazaretem.


Jeden z nejlepších tahů Rudého barona je Baron sám, resp., německý herec Mattias Schweighöfer. Svým vzhledem skutečné letecké eso opravdu připomíná a diváka s přehledem dovede až na samý konec příběhu. Po zaklepání bývá slušností vstoupit, a tak se není co divit, že také Til Schweiger (Klepání na nebeskou bránu) nemá s pobytem ve výškách žádný problém. Přestože s Finnesem (Zamilovaný Shakespeare) tentokrát nezískávají prostor, který bychom si s ohledem na jejich schopnosti přáli, jejich přítomnost potěší, především pak typický Schweigerův ironický úsměv podtržený doutnající cigaretou. Lena Headeyová odlišuje Käte od podobných rolí především inteligentním vyspělým projevem, z dalších postav nás patrně nejvíc zaujme polní maršál Hindenburg- poslední filmová role nedávno zesnulého Josefa Vinkláře. Z českého zastoupení dále uvidíme Jana Vlasáka nebo frontmana Kryštofů, Richarda Krajča v roli nepřátelského pilota.
Kromě nadprůměrných hereckých výkonů, Rudý baron upoutá povedenými sekvencemi leteckých bitev, pravděpodobně nejautentičtějšími ze všech tří zmíněných filmů, nebo ráznou hudbou, jejíž koupí divák po delší době neprohloupí.Rudého barona lze označit za film pro všechny. Jeho hrdinové nejsou nadšení válečníci, ale obyčejní lidé, kteří pouze pozvolna zpracovávají děsivou realitu válečného stavu, což filmu značně přidává na atraktivitě. Jeho shlédnutí lze maximálně doporučit, už kvůli oněm letadélkům, která na televizní obrazovce budou přece jenom o hodně menší.

Rudý baron

Osobní hodnocení: 80%

PREMIÉRA:
21. srpna 2008
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Der Rote Baron
ŽÁNR: Válečný/ Dobrodružný
PRODUKCE: Německo/ Velká Británie, 2007
FORMÁT: &SUP (1:2,35),Dolby Digital/DTS, 120min., české titulky
PŘÍSTUPNOST: Přístupný
REŽIE: Nikolai Müllerschön
HRAJÍ: Matthias Schweighöfer (Manfred von Richthofen), Joseph Fiennes (kapitán Roy Brown), Til Schweiger (poručík Voss), Lena Headeyová (Käte) a další

INTERNET: www.bioscop.cz; www.redbaron-themovie.com


Foto: Bioscop02.09.2008 - Kateřina Sovová