Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Svlékala se za osvětleným oknem a zemřelaÚvodník: Pootevřené francouzské okno, ostré světlo v ložnici, krásná silueta dívky. Svléká se... kdesi ve tmě tiché, zvědavé, i záludné oči...

Článek:
To je jedna z důmyslných zápletek nové detektivky Do ložnic je vidět. Jejími rysy, typickými pro autora, jsou strhující dynamika, jež nutí knihu přelousknout na jeden nádech (nebo se kradmo podívat na poslední stránky) a spousta zádrhelů a kliček, jež děj obohacují a znesnadňují čtenáři hrát si na vševědoucího detektiva. Vždy nové a nečekané události však logicky směřují, byť k překvapivému, ale vyřešenému konci.

Velice plodný americký spisovatel detektivních románů Erle Stanley Gardner (17.7. 1889 - 12.3.1970) stvořil legendárního advokáta Perry Masona, který neúnavně a úspěšně obhajuje podezřelé z vraždy. K ruce má ráznou a precizní sekretářku Dellu Streetovou a soukromého detektiva Paula Drakea. Jeho dalším literárním dítětem je i Doug Selby.

Sám advokát, čerpal Gardner ze své praxe. Asi byla značně inspirativní, protože během života napsal se svými spolupracovníky 140 detektivek (otázka zní, zda měl ještě čas a energii se své půvovodní profesi věnovat). Aby čtenáře zmátl nebo naopak povzbudil, psal i pod různými pseudonymy, např. A. A. Fair. Pod tímto jménem přivedl na scénu další ráznou dvojici: majitelku detektivní kanceláře Bertu Coolovou, obtloustlou, lakomou, s mnoha prospěšnými styky, ale ve věci pátrání obětavou a nekompromisní. Ji doprovází charizmatický soukromý detektiv Donald Lam, jehož druhou (nebo první?) zálibou jsou krásné ženy.

Umí to s ním a někdy ho přivádějí i do maléru. Náhodnou známost, Lucille Hartovou, Lam doprovodí do motelu na okraji města, kde je druhý den nalezena mrtvá. Ve vedlejším bungalovu v té době umírá i milenecká dvojice. Donald Lam se dostává do závažných problémů, šmahem je obviněn ne jen z jedné vraždy a ve svém zájmu musí co nejdříve zapeklitý oříšek, v jehož pevné skořápce sám uvízl, rozlousknout. Nebude to mít lehké - při pátrání se ocitá v ložnici, kde je okamžitě po jeho odchodu nalezena zavražděna další mladá dívka... jisté indicie svědčí jasně proti němu, sama Berta pochybuje...

Fair, A.A., Do ložnic je vidět
Vydalo nakladatelství XYZ v roce 2008


16.09.2008 - Jindřiška Kodíčková