Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Prokleté zlato na Pražském hraděÚvodník: Ojedinělá výstava „Prokleté zlato - 1000 let zlata Inků“, věnovaná dávné kultuře kdysi mocných jihoamerických národů, obsazuje Nejvyššího purkrabství Pražského hradu. Fascinující, až 1000 let staré zlaté předměty, poutavý popis jejich použití, atraktivní instalace exponátů ve speciálních světelných vitrínách a vylíčení napínavé historie kruté honby španělských dobyvatelů za zlatem představují jedinečnou příležitost k seznámení se s indiánskými kulturami And.

Článek: Dosud jen výjimečně vystavované exponáty z Muzea zlata v peruánské Limě se v České republice představí poprvé. Jedinečný soubor pohárů, mís, šperků, podmanivé masky a další zlaté artefakty ohromují uměleckou fantazií a potvrzují kulturní bohatství dávných Inků. V potemnělých prostorách se návštěvníkům nabídne pohled na vladařské koruny, štíty, poháry, šperky a obřadní nože. Působivá je i čtyřmetrová replika slavného obelisku zvaného El Lanzón a předměty ilustrující děsivé šamanské obřady, pohřební kulty i běžný život Inků a dalších andských národů.

Objekty, texty, videoklipy a další detaily instalace přiblíží historii národů pod Andami, jejich porobení španělskými conquistadory i osud „prokletého zlata“, které jeho lačným uchvatitelům nakonec slibované štěstí nepřineslo. Atraktivně pojatou výstavu, představující peruánský národní poklad, doplňuje i prostorové promítání laserovou 3D technologií, fotografie a poutavé doprovodné texty.

Výstavu bylo zatím možné navštívit jen v Německu, kde se stala návštěvnickým hitem: za legendou o „prokletém zlatě“ i tajuplnými předměty se v Lipsku, Berlíně a Hamburku vypravilo víc než 150 000 lidí. U nás se její brány otvírají 1. listopadu.Více na www.zlatoinku.cz (zdroj zprávy i fotek)

01.11.2008 - redakce