Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Vraždy pod hereckými šminkamiÚvodník: Román ze současnosti, se zarputilou přímočarou snahou dosadit do role hlavního hrdiny život. Ten náš, v letech probouzejícího se kapitalismu, ovšem táhnoucí na nohou placentu totalismu. Zasazený do divadelních kulis dostává do vínku atraktivní prostředí, odtržený od většinových reálií příchuť výjimečnosti. Piercing na duši, autor Josef „Pepson“ Snětivý.

Článek: Román o lásce a smrti na jevišti i ve zbytku světa. Podtitulek z obálky knihy.

Bez příkras, se znalostí kumštýřského života, s neokázalým přístupem k „velkým“. Mladý herec Pavel Betlach nevchází do děje knihy jako vyložený klaďas. Ocitne se v nejžádanějším divadle v Praze. Prakticky bez talentu. Zdá se, že jeho obrovská oddanost divadlu vyprchá do pryč. U kormidla však stojí jeho protipól, velký herec, autor a divadelní principál Ota Lamač. Angažuje Betlacha s jediným posláním. Dostat na jeviště muže, jehož prkenný projev ještě víc vypíchne herecké mistrovství direktora a jím vybrané herecké svity. A do toho se Pavel zamiluje do Otovy přítelkyně a posléze jeho životní partnerky Edity.

Základní trojúhelník je stanoven. Na povrch vyplave ďábelská sebestřednost našeho ředitele a pokroucené chování mladého Pavla. Dostává se zcela do vleku svého nenáviděného soka a to jen proto, že, jat do svých tenat, nedokáže vůbec analyzovat vlastní pozici. A ředitel dál propadá šílenosti a obrazu s názvem „absolutní divadlo“, termínu, kterému je schopen podřídit vše. Bezohlednost ovládá každý jeho krok. Cítí se dokonce polichocen zájmem zvráceného zahraničního přítele a podnikání v divadelním kvasu nadřadí nad vše ostatní. Lidé v jeho dosahu jej nenávidí a vzápětí s sebou nechají manipulovat bez hranic.

Autor ve své knize vystavěl překvapivou katarzi příběhu a ještě překvapivější závěr. Napsal ponor do duší současníků, jenž si volnost pletou s arogancí. Příběh neobyčejně čtivý, se spoustou vlastních citátů a bonmotů. Dáme jeden: „Neměl by zůstat nahý i po smrti“. Piercing v duši nikomu nedoporučuji. Knihu „Piercing na duši“ rozhodně ano.

Josef „Pepson“ Snětivý: Piercing na duši
Vydalo nakladatelství Daranus 2008
Zdroj obrázku:
www.daranus.cz

11.11.2008 - Jaromír Komorous