Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Přehlídka filmových dobrot začínáÚvodník: Palace Film Festival 2008 (13.-19.11.2008 Praha, 20.-26.11. 2008 Brno) představuje již po páté výběr toho nejlepšího ze současné filmové tvorby, a to zdaleka není všechno. Kromě úspěšných snímků letošního roku, v čele s Temným rytířem či českými Karamazovi, čekají na diváky projekce kultovního Big Lebowski nebo návrat povedené čtyřky z městečka South Park. To vše za velmi atraktivní ceny.

Článek: Ačkoliv pořadatelé Palace Film Festivalu tvrdí, že prezentované filmy podle žádného zvláštního „klíče“ nevybírají, již při letmém pohledu na program pátého ročníku nelze upřít zodpovědné osobě (osobám) dostatek dobrého vkusu. Pro lepší orientaci  festival rozděluje některé filmy do několika sekcí: Cult Movies, snímky, jež kinematografie znalému publiku netřeba představovat, dále Special Screenings, zahrnující předpremiéry dlouho očekávaného Stmívání nebo Beze mě: &Sest tváří Boba Dylana, a do třetice iShorts, krátkometrážní filmy českého původu.

Těm, kterým v poslední době návštěva kina nevyšla, PFF 2008 nabízí poslední šanci shlédnout některý z největších či nejzajímavějších titulů tohoto roku. S Indiana Jonesem navštívíme Království křišťálové lebky, Keira Knightleyová nás přiměje k Pokání a Robert Downey Jr. předvede, jak vypadá skutečný Iron Man. Britský snímek Control, popisující tragický osud Iana Curtise, frontmana undergroundové Joy Division, patří mezi nejúspěšnější počiny britské nezávislé kinematografie vůbec. Strhující herecký výkon Sama Rileyho nebo 25 ocenění včetně tří udělených v Cannes, tvoří pádné argumenty, proč Control poctít svoji návštěvou. Nespokojenost se soudobou společností přiměla k Útěku do divočiny v roce 1992 nadějného studenta Christophera McCandlesse. Krakauerův bestseller, dokumentující neuvěřitelnou cestu mladého muže, kterou předčasně ukončila diletantská chyba, podpořená nešťastnou souhrou okolností, převedl na plátno Sean Penn. 


Letošního festivalová úroda, kromě ověřených kinohitů, zahrnuje množství kvalitních snímků, kterým se však z různých důvodů nedostalo (nedostává) tolik pozornosti, kterou zasluhují, přestože za vidění rozhodně stojí. Jako příklad uveďme oskarové drama pronásledovaného právníka Michael Clayton s Georgem Clooneyem v hlavní roli či americko-německý experimentální Beze mě: &Sest tváří Boba Dylana (v orig. I´m not there). Film, mapující životní osudy hudební legendy, jež ovlivnila několik generací, vystřídal v hlavní roli pět herců, včetně nedávno zesnulé hvězdy Temného rytíře, Heathe Ledgera, a jednu herečku (!), jmenovitě Cate Blanchettovou. Režisérský debut kosmonauta z Armagedonu, Bena Afflecka, nese jméno Gone, Baby, Gone. Vyšetřování únosu dcery nezodpovědné prostitutky vyneslo Affleckovi nejenom uznání diváků, ale také kritiky. V hlavních rolích uvidíme bratra novopečeného režiséra nebo legendárního Morgana Freemana.

Přehlídku předpremiér otvírá již v první den Labyrint lží, drama v režii Ridleyho Scotta (Gladiátor). Ačkoliv oficiální česká premiéra připadá na 27. listopadu, už nyní můžeme prozradit, že film s hvězdným obsazením v podobě Leonarda DiCapria a Russela Crowea za diváckou pozornost stojí. Promyšlený děj, sledující amerického novináře, jež postupně proniká do sítě teroristů Al-Kajdy, tentokrát nezobrazuje amerického hrdinu, ale zachovává až překvapivě objektivní pohled na novodobou americkou válku.
 

Českou produkci pro rok 2008 reprezentují Karamazovi s brilantním Ivanem Trojanem v ústřední roli, herecký koncert Zuzany Bydžovské a Pavla Lišky, nazvaný Venkovský učitel nebo dokument Pavla Kouteckého a Miroslava Janeka, Občan Havel-režisérská verze.

Skutečnou třešničkou na dortu je uvedení černé komedie bratří Coenů, Big Lebowski. Příběh nezaměstnaného povaleče Dudea, kterému „pochcali tépich“, znamenal jeden z nejlepších filmů roku 1998, a, navzdory skutečnosti, že pro potřeby festivalu se budeme muset spokojit s DVD verzí, je jistě na místě obstarat vstupenky na vybranou projekci včas.

V rámci festivalu platí snížené vstupné 99 Kč, v případě krátkometrážních iShorts 45 Kč. Novinkou pátého ročníku je také možnost zakoupení studentského pasu, který opravňuje ke shlédnutí pěti filmů za speciální cenu cca 60 Kč za film.

Palace Film Festival 2008

13.-19.11.2008 Praha-Slovanský dům, 20.-26.11. 2008 Brno-Velký špalíček
detalní program na: www.palacecinemas/pff

foto: Warner Bros, Palace Cinemas, Falcon, Aerofilms, Bontonfilm11.11.2008 - Kateřina Sovová