Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Po stopách MikulášeÚvodník: Historická postava, legenda, či jen pouhopouhý svátek? Kdo je svatý Mikuláš a proč si vlastně dáváme ony sladké dárečky ve dni honosícím se jeho jménem? 

Článek: Píše se rok 270 a v Řeckém městě Patrasu přichází na svět jedno z mnoha miminek. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že jednoho dne vkročí- snad náhodou, snad dílem osudu – do historie a vydrží v ní celá tisíciletí. Ze starých svitků víme, že Mikuláš působí za svého života jako biskup v turecké Myře. K jeho zvolení se váže i zajímavá legenda. Zdejší kraj se nemohl dohodnout, kdo bude příštím biskupem, a tak se došlo ke kompromisu. Volba se nechá na samotném Bohu. Který kněz jako první vstoupí do zdejšího kostele, stane se biskupem. Mikuláš zrovna putuje krajem a rozhodne se zde pomodlit. Překročí práh – a ke svému nemalému překvapení zjistí, že se tím „pasoval“ do role biskupa.

Za svého působení proslul dobrotou a štědrostí. Celé své dědictví rozdal chudým a i všechno, co dostával od věřících, dával hned těm, kdo to potřebovali víc. Říká se, že jednou šel kolem nevěstince a vhodil do okna tři pytlíky zlata. Udělal to prý proto, že se vědělo, že do tohoto veřejného domu poslal jeden zchudlý šlechtic své tři dcery, aby si vydělaly na věno. Jinde se mu zase podaří oživit mrtvé studenty, které jakýsi hostinský zamorduje pro peníze.

Vraťme se ale do světa opravdové historie. Kolem roku 300 vypuká hon na křesťany a na něj doplatí i Mikuláš. Čeká jej zatčení a nelidské mučení. To naštěstí přežije a s dost nalomeným zdravím vystoupí i na koncilu v Nice. Krom záznamu o jeho účasti se dochová i datum Mikulášova úmrtí. Má jít právě o 6. prosinec. S rokem nastává však potíž. Někdy mezi 345 – 350.

I za svého života rozdával dary chudým (a hlavně dětem) často anonymně. Údajně se po jeho smrti na prahu mnoha domů objevili sladkosti pro děti a ovoce a tak se vlastně přišlo k svátku, který slavíme dodnes. Pravdou ale také je, že kult svatého Mikuláše povstal z popela až o dvě staletí později, když se přenesl z Turecka do Ruska, odkud se šířil díl...

foto: bigystranti.org

05.12.2023 - Michaela Wilhelmová