Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Prosím, seznamte se: Strašlivý obr BalorÚvodník:

Divoká bytost, zajisté hrůzostrašná. No posuďte sami: fomorský bojovník Balor, z čeledi Kyklopovitých, se na svět dívá, jak jinak, jedním okem. Z něho mu vychází jedovatý paprsek, který dokáže okamžitě usmrtit nepřítele. Ale i na něho osud vyzrál.Článek: A Chiméra, příbuzná takovým hybridům, jako děsivá Amemait nebo sfinga.

Homér ji popisuje takto: Vpředu to bylo jako lev, vzadu jako had a uprostřed jako koza. Chrlilo to strašlivé plameny oslepujícího ohně. Tohle monstrum léta sužovalo Lykii. Na jejím konci se podílel hrdina Bellerofon. Pomocí zlaté uzdy zkrotil okřídleného Pegase a na něm se vznesl do oblak, aby chiméru uviděl. Plivala po nich oheň, ale Bellerofon mrštně uhýbal. Začal na ni střílet hořící šípy. Dva ji zasáhly a její oheň uhasl.

Do galerie děsivých strašidel dále náleží smrtící had Jormungand, který kdysi obtáčel zemi a drtil vše živé, v bažinách žijící hydra se sta hlavami nebo obrovský vlk Fenrir. Mnohé z nich známe z letitého putování Odyssea, jiné se skrývají na studeném severu. Je jich nezpočet, jsou zlí, někteří zase i dobří, ale vesměs z nich jde hrůza. Jejich curriculum vitae obsahuje pasáže, nad nimiž se pozemšťan zalyká a ustrašeně hledá úkryt.

Knihu Bájné bytosti přináší James Harpur. Představuje klíč k seznámení s těmi nejdůležitějšími. Je provázena absolutně realistickými malbami příšer, dokonce dávejte velký pozor při listování. Z ničeho nic se rozhoří plameny a začnou olizovat nohy Fénixe. I stránky se otáčejí nějak divně. Najednou je dvojnásobná a vine se z ní hrozivý had. Tak rychle zaklapnete, ale co se to zase děje? Otevře se jiná, malá kniha a v ní bojují draci. Znova zavřete, a zase: vypadávají egyptští bohové s šakalí nebo psí hlavou, kroutí se Krakenové. Otíráte si zpocené čelo. Máte ještě sílu podstoupit test, zda roh jednorožce je pravý? Nebo váhavě vstoupíte do labyrintu a budete doufat, že Minotaurovi upláchnete?

Vše můžete vyzkoušet, pokud otevřete tuto hrozivou, přesto dokonale připravenou knihu. Nejedná se o klasickou publikaci, ale skutečně multifunkční artefakt, který sice zježí vlasy na hlavě, ale i nabídne zábavu při dlouhých zimních večerech. A pokud něco zvenku táhle zavyje, už budete vědět, že se k vám dobývá vlkodlak.

Harpur James: Bájné bytosti
Vydalo nakladatelství METAFORA v roce 2008
foto:
www.metafora.cz

23.12.2008 - Jindřiška Kodíčková