Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Železní ptáci nebesÚvodník: Zvedněte zrak k nebesům. Můžete spatřit holuby, vrabce i straky, ale také letadla a vrtulníky. Pokud patříte k jejich milovníkům a chcete se pokochat i kousky, jaké již nejsou hned tak k vidění, vyražte do leteckého muzea v pražských Kbelech. Pro ty z vás, kteří na výlety přliš času nemají, jsme s fotoaparátem vyrazili na výzkum.

Článek:Oprýskaný ruský MIG 21 (nahoře) odolává větru dešti.Aero L-159 ALCA (Advanced Light Combat Aircraft - foto níže). Jednomístný víceúčelový letoun zejména pro bojové situace sice neumí dosáhnout ani rychlosti zvuku, ale vzhledem k tomu, že většinu svého života tráví coby letadlo cvičné to příliš na překážku není.Dávno zapomenutý stařičký Messerschmitt (dole) působí i po letech jako pěkně ostré letadlo.


Malý vrtulník ze série HC (dole) s Československým rodištěm spočívá v klidu pod střechouVrtulník MI 4 používala armáda zejména pro výsadkové letyNejvíce pozornosti (zejména mladších návštěvníků) upoutá zle vyhlížející pomalovaný MIG 23 MF vyrobený roku 1964 v Sovětském svazu. Za jeho zrodem tehdy stál slavný konstruktér A. I. Mikojan, který inovuje zejména křídla letounu. Letadla se ujmou a pár let po svém vzniku je zakoupí i naše armáda.  Krom letadel, vrtulníků a příslušenství je k vidění i unikátní věc: přistávací modul ze Sojuzu 28 (dole). Celý vesmírný let trval roku 1978 190 hodin a účastnil se jen i náš kosmonaut Vladimír Remek.  Foto: autorka

23.03.2009 - Michaela Wilhelmová