Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Vánoce za námi, prázdná peněženka před námi?Úvodník: A ke všemu přiběhl Silvestr. Čas radovánek, barevných rachejtlí a kvalitních alkoholických žbruňků. Kolik úspor na tenhle svátek padlo se zatím neví. Zato již víme, jakou sumu kdo utratil v rámci vánočního šílenství. Schválně se porovnejte s českým průměrem!

Článek: Vánoce sotva zabouchly dveře, stromečky mnohde ještě mají kus života před sebou a betlémům se nechce zpátky do krabice. Přesto se již průzkumníci veřejného mínění vytasili s prvními statistikami, kolik kdo utratil v peněžním hýření dní minulých. Schválně se podívejte, zdali jste letos patřili k šetřílkům, nebo bláznivým rozhazovačům.

Průzkum oslovil na dva tisíce mladých lidí od šestnácti do pětatřiceti let s jednoduchou otázkou: "kolik jste letos utratili peněz za dárky pod stromeček?"

Říká se, že nejvíc potěší věc od srdce, nejlépe vyráběná s láskou doma na koleni. K takové vám stačí pár zbytečností, nějaké to lepidlo a papíry s pastelkami. Podobným heslem se zřejmě řídí 15% zkoumaných lidí, neboť se jim podařilo nenechat se pohltit šílenstvím nákupní horečky a potěšit blízké v cenové relaci nepřesahující tisíc korun. Ovšem mysleme u oněch patnácti procent i na to, že plných 5 procent z těch, kteří na svátcích ušetřili, Vánoce jednoduše neslaví.

Potěší nás, že většina dotazovaných se s dárky vešla do finančního intervalu 1001 - 5000 korun, což může být pro někoho zanedbatelná částka, pro jiného už pěkný kus rozpočtu. Do pěti papírových tisícovek utratilo za hmotné statky plných 52% lidí, tedy většina.

Poslední velká část obyvatel, okolo 16%, neváhalo sáhnout do hloubky své peněženky pro obnos mezi pěti a desíti tisíci korun. Poté již procenta rapidně klesají. Pouhých šest procent utratilo za svátky od 10 001 do dvaceti tisíc a jen 2 procenta lidí si mohla dovolit utratit částku mezi dvaceti a padesáti tisíci. Ovšem, světe drž se, i šílenci větší se ještě ve svitu žároviček stromečků najdou! Ježíška v hodnotě nad 50 000, tedy pro většinu z nás minimálně dvě výplaty (při průměrném hrubém pražském platu), investovalo do darů pro své milované celé jedno procento lidí!

Procenta jsou zaokrouhlena na celá čísla
Foto převzato:
http://dvice.com

02.01.2009 - Michaela Wilhelmová