Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Na většinu z vás by stačila opice s brufenem!Úvodník: Uráží vás snad toto osočení? Tak to rozhodně nechoďte do ordinace doktora House. Krom drsně podané diagnózy se tam totiž od svérázného Hugha Laurieho dozvíte i nějakou tu pěkně peprnou urážku. A že sedne jako podešev.

Článek: Hugh Laurie, jehož si dnes už většina světa neodmyslitelně spojuje právě s břitkou postavou doktora House, má přitom na kontě celou řadu rolí. Kariéru odstaroval v divadelní společnosti Footlight, pokračoval přes epizodní role v amerických seriálech, a to včetně stejně kultovní Černé zmije (hlavní roli zde ztvárňuje Rowan Atkinson). Z celovečerních filmů zaexceloval Laurie například v Rozumu a citu coby pan Palmer.

„Hippokratova přísaha? Znám, ale moc mě nezaujala…“

DOKTOR HOUSE přišel s nabídkou boje – Hugh musel nejdříve vyhrát rozsáhlý konkurz, ale jakmile producenti viděli jeho nahrávky, hned zajásali. Právě našli dokonalého představitele kulhavého neurotika, který má sice dobré lékařské schopnosti, ale také pěkně ostrý jazyk, ani špetku taktu a navíc se může chlubit závislostí na prášky proti bolesti. No řeknětě, kdo by chtěl na seriál o takovém ztroskotanci koukat? Není snad lepší slavná seriálová nemocnice CHICAGO HOPE?

„Máte v sobě parazita. Máte zhruba měsíc na jeho odstranění, pak to bude nezákonné. Ale nebojte se, není to tak hrozné. Někteří lidé tomu dávají jména, oblékají to do šatiček a vozí v kočárku.“

Snad i proto ležel scénář seriálu pod štosem dalších papírů pěknou dobu. Nakonec však i na něj došla řada a stvořil hned nový kult antihrdiny. Seriál přikoval k obrazovkám celou řadu diváků, a to i těch, kteří nad televizí všeobecně, či třeba jen seriály z podobného prostředí, ohrnou normálně pysky.

„Žádná žena nečeká doma s večeří a polibkem. Od toho nám dal Bůh mikrovlnku.“

Jak tomu již bývá, s úspěšným seriálem se na trhu roztrhne pytel i s celou řadou doplňkových produktů. Můžete mít tričko, hrníček a možná i originální hůl slavného doktora! No a samozřejmě můžete mít i knihu. Tahle z pera Paula Challena vám nejdříve stručně představí, jak se rodí seriálový House a nezapomene přitom notně prozkoumat život hlavního představitele – jak toho fiktivního, tak opravdového. Po 94 stránkách zdařilého počtení se až do tří sté strany vrhne autor na rozbor dílů seriálů. A tady, pokud nejste opravdový fanda, ztratí pro většinu čtenářů publikace smysl. Průvodce seriálem totiž spíše připomíná školní referát, rekapitulující to, co nám mohlo v „bedně“ utéct. Chcete-li knížku pořídit svým blízkým, zjistěte si proto dopředu, zda seriál opravdu sledují. Jinak je dárkem příliš nepotěšíte.

Průvodce seriálem - Neautorizovaný životopis
Doktor House – Hugh Laurie
Napsal Paul Challen, vydává nakladatelství XYZ
Fota: fox.com/house, nakladatelství xyz (obálka knihy v ikonce)

03.01.2009 - Michaela Wilhelmová