Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Malebné vnady bytostí odnikudÚvodník: Jména známá v duchu Marolda či &Svabinského, i jména pozapomenutá. Podpisy v rozích velkých pláten pod ladnými křivkami krásným dam. Tahle výstava vás neutahá. Naopak, dodá vám elánu ať je vám dvacet, nebo sedmdesát.

Článek:

Jen si musíte pospíšit, ukončena bude hned první únorový den, takže pokud nemáte program na neděli, neváhejte a pospíchejte do městské knihovny v Praze na Mariánském náměstí, ať tu krásu uzřete!

 

První dojem na návštěvníka udělá nejen všudypřítomný kukuč perfektně vymalované děvy, ale zejména koncepce celé výstavy. Doslova čiší plností. Navíc v první chvíli zmateně listujete knížečkou (mimochodem velmi zdařilou, jen škoda, že nezbyl prostor a případně i finance na pár barevných ochutnávek dovnitř), co k lístkům v hodnotě 120 korun (60 zlevněný) získáte. Proč? Nenajdete tu totiž žádné popisky. Co to je? Kdo to namaloval? Opravdu vás to zajímá? Tak hledejte v notesu.

 

Záměr je jasný – autorství se dostává do pozadí, aby vynikla celková myšlenka koncepce. Má totiž dost společného. Autoři zůstávají věrni tradičnímu pojetí krásna a neuchylují se k avantgardním tendencím začátku minulého století. Staví se tak trochu mimo výsluní, které jim nyní, poněkud opožděně, dopřává právě tato skvělá a výživná výstava. Abychom nezapomněli: název zní maličko zavádějícně, i  když nepochybně argumentovatelně: Bytosti odnikud.

 

Autorka výstavy Marie Rakušanová přikročila k tradici velmi originálně a poskytla tak návštěvníkovu šťavnatý průřez desetiletími jednotné tvorby. Oko nejdřív nabažíme na aktech, pomalu přecházejících až k orientálním motivům a mytologii. Samozřejmě tu nechybí ani tématika smrti a na konci i prosté a zdařilé (tentokráte již zcela bez erotického nádechu) portréty. Narazíte na prezidenty i mistry děl a nakonec budete ještě rádi, že máte od všech těch nahotinek  pokoj.

 

Zajímá vás, koho všeho tu na zdech spatříte? Spektrum je vskutku přepestré! Oldřich Blažíček, Oskar Brázda, Václav Brožík, Zdeněk Burian, Antonín Hudeček, Vojtěch Hynais, František Kupka, Luděk Marold, Alfons Mucha, Jakub Obrovský, Karel &Spillar, Max &Svabinský a František Ženíšek. Toliko z těch skutečně známých. Všem tu náleží celá řada děl. A k tomu desítky dalších zapadlých autorů.

 

Co dodat? Snad jen povzdechnutí, to kladné, okouzlené a řici, že málokterá expozice poskytne člověku naplnění. Tahle ano.

 

Ikonka: Galerie hlavního města Prahy30.01.2009 - Michaela Wilhelmová